V Bratislave platí zákaz používať voľne dostupnú pyrotechniku

Volne dostupna pyrotechnika zakaz bratislava gettyimages.jpg
Ilustračná foto: gettyimages

Podľa všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o pyrotechnike, ktoré pred dvomi rokmi schválili bratislavskí mestskí poslanci, v hlavnom meste SR Bratislave platí celoročný zákaz použiť voľne dostupnú pyrotechniku.

Ľudia tak majú nielen počas silvestrovských osláv zákaz používať výrobky kategórie F2 a F3, čo sú svetlice, petardy a ďalšia pyrotechnika, ktorá spôsobuje hluk. Povolené sú len scénické ohňostroje a také, ktoré odpaľuje profesionálna firma. Ľudia tiež môžu používať prskavky. Silvestrovské oslavy v hlavnom meste SR Bratislave budú aj tento rok, na dodržiavanie zákazu budú dohliadať mestskí policajti, ktorí za porušenie VZN môžu uložiť pokutu.

Všeobecne záväzné nariadenie sa týka používania zábavnej pyrotechniky a iných pyrotechnických výrobkov, ktoré obsahujú výbušné látky alebo zmes látok, ktoré produkujú teplo, svetlo, zvuk, plyn alebo dym a ľudia ich bežne dostanú v obchodoch. Mestská polícia upozorňuje, že ľudia by pyrotechniku počas silvestrovskej noci nemali používať len pre hroziace sankcie, ale hlavne pre ochranu zdravia seba a ostatných.

Zákaz používania pyrotechniky má zmysel

Počas minuloročnej silvestrovskej noci operační pracovníci mestskej polície v Bratislave na čísle 159 prijali 103 telefonátov. „Tieto sa týkali najmä rušenia nočného pokoja, ale aj používania zábavnej pyrotechniky, ktorých bolo 68,“ uviedla hovorkyňa bratislavských mestských policajtov Barbora Krajčovičová s tým, že najčastejšie občania telefonovali z okresov Bratislava II, Bratislava IV a Bratislava V.

Hoci je počas silvestrovskej noci zakázané používanie voľne dostupnej pyrotechniky, aj napriek tomu ju ľudia so sebou vlani do mesta priniesli a počas noci ju aj vypúšťali. „Opýtajte sa seniorov, rodín s malými deťmi i tých, ktorí majú doma zvieratá a povedia vám, že to má zmysel,“ odpovedal bývalý primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal na otázku, či malo prijatie VZN zmysel. Ľudí, ktorí pyrotechniku do centra mesta priniesli, označil za nezodpovedných voči ostatným občanom.

Pyrotechniku vlani používali i maloleté osoby

Hliadky mestskej polície vlani počas silvestrovskej noci riešili niekoľko prípadov používania zábavnej pyrotechniky maloletými, prípadne v Starom Meste dospelými osobami, aj v blokovom konaní, povedal minulý rok Peter Pleva z mestskej polície. V bratislavskom Starom Meste, kde bola silvestrovská oslava, mimoriadne udalosti mestskí policajti nezaznamenali.

V dvoch prípadoch hliadky privolávali zdravotníkov krátko pred polnocou na Laurinskú ulicu k alkoholom intoxikovanej osobe a krátko po polnoci po telefonáte z mestskej polície zdravotníci smerovali na Rázusovo nábrežie, kde lekárske ošetrenie potreboval Bratislavčan, ktorý si podvrtol členok. V Petržalke krátko pred 1.00 hod. hliadka mestskej polície na Kopčianskej ulici spozorovala horiace kontajnery. Na miesto privolali hasičov, ktorí požiar zlikvidovali.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk