V Bratislave pribudlo množstvo stromov, nové stromoradia sú v týchto mestských častiach

Stromy zelen vysadba.jpg

Nové stromoradia pribudli v mestských častiach Ružinov, Nové Mesto, Lamač aj Rača.

Počas tohtoročnej jesennej výsadby pribudlo v Bratislave niekoľko nových stromoradí, ktorých úloha je v meste obzvlášť dôležitá.

Ako vysvetlilo v tlačovej správe hlavné mesto, zadržiavajú vlahu, pomáhajú zatieniť vysoko urbanizované priestory, zabraňujú vzniku tepelných ostrovov v lokalitách, kde je množstvo spevnených povrchov a v prípade skutočne súvislého pásma komunikujú a vytvárajú tak jeden ekosystém.

Nové stromoradia pribudli v mestských častiach Ružinov, Nové Mesto, Lamač aj Rača.

Pestrý výber druhov

Na Bajkalskej ulici v Ružinove mesto vytvorilo stromoradie z 82 stromov rôznych druhov od ginka, cez habrovce a čerešne až po duby červené.

Menšie stromoradie zložené zo 17 stromov sme vysadili aj ďalej na Bajkalskej v Novom Meste. Aj keď ide o pomerne malý počet stromov, je za touto výsadbou veľký kus práce trvajúcej viac ako rok,“ konštatuje magistrát. Ako dodáva, ide o výsadbu na mieste, kde doposiaľ nebola možná z dôvodu inžinierskych sietí, najmä kanalizačného zberača.

Na základe intenzívnej komunikácie a spolupráce najmä s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS), ale aj s inými dotknutými inštitúciami, sa podarilo identifikovať menší priestor mimo ochranného pásma inžinierskych sietí,“ dodáva mesto.

Nové stromoradie

V mestskej časti Lamač vytvorili nové stromoradie na ulici Podháj, kde vysadili až 60 stromov. „Zvolili sme duby červené a čerešne vtáčie – ide o veľkokorunné stromy, rýchlorastúce, atraktívne na jar kvitnutím (čerešňa) a na jeseň zas výrazným sfarbením (dub červený),“ vysvetlila samospráva.

Na Račianskej v Rači vytvorili nové stromoradie tým, že 27 kusov tu vysadili k ďalším 22 stromom, ktoré boli vysadené v roku 2020.

Vo výsadbe stromoradia na Račianskej pokračovali aj pri Figare v Novom Meste, kde vysadili 26 pagaštanov. „Stromoradia ďalej vysádzame napríklad aj na Jeséniovej, či na Vajnorskej ulici,“ dodáva hlavné mesto.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk