V Bratislave pribudnú 3 nové ulice, ich názvy odkazujú na prvú a druhú svetovú vojnu

Vojenský dvor
Foto: Google maps,

O tom, že hlavné mesto sa rozrastie o ďalšie ulice, rozhodli bratislavskí mestskí poslanci.

Mapa Bratislavy sa bude prerábať a zaznačia sa do nej tri nové ulice. Ako informuje portál bleskovky.zoznam.sk, ide o ulice na území Petržalky v lokalite Vojenský dvor.

Je to územie na hranici Slovenska s Rakúskom severne od Kopčianskej ulice, kde sa buduje nová petržalská štvrť. O novinke rozhodli vo štvrtok 24. mája bratislavskí mestskí poslanci.

Ulice sa budú volať Ulica generála Viesta, Ulica generála Goliana a ulica Pri vojenskom cintoríne. Názvy napovedajú, že ulice odkazujú na prvú a druhú svetovú vojnu.

Prvá ulica nesie meno po slovenskom divíznom generálovi Rudolfovi Michalovi Viestovi. Bol veliteľom povstaleckej armády na Slovensku počas SNP a jediný slovenský generál počas predvojnovej Československej republiky. Zomrel v Nemecku v roku 1945. Viest získal rad ocenení. V Revúcej nájdete aj jeho rodný dom s pamätnou tabuľou.

Ján Golian, po ktorom sa volá druhá ulica, bol slovenský štábny dôstojník, organizátor a významný predstaviteľ SNP na strednom Slovensku. V októbri 1944 ho vo funkcii veliteľa povstaleckej armády nahradil generál Viest, no po porážke boli obaja zajatí nacistami a odvliekli ich do Nemecka, kde bol Golian pravdepodobne zavraždený. Získal taktiež niekoľko ocenení a medailí.

Posledná ulica sa inšpirovala názvom Vojenského cintorína v Petržalke. Vznikol v roku 1916 ako doplnok vojenského lazaretu, kde sa zotavovali zranení vojaci Rakúsko-Uhorskej monarchie. Na cintoríne odpočíva v samostatných hroboch viac ako 300 vojakov 9 identifikovaných národností.

Vojenský dvor
Lokalita Vojenský dvor. Foto: sk.wikipedia.org

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk