Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Namestie slobody fontana druzba.jpg
Foto: ilustračné, www.google.sk
18. novembra 2019 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Bratislave sa bude konať ďalší pochod za rešpektovanie reprodukčných práv

Pochod s názvom „Nebudeme ticho!“ sa uskutoční vo štvrtok 21. novembra na Námestie slobody.

Feministické organizácie usporiadajú ďalší pochod za rešpektovanie reprodukčných práv s názvom „Nebudeme ticho!“. Organizátorky podujatia, členky organizácií Možnosť voľby, Aspekt a iniciatíva Povstanie pokračuje chcú upozorniť na legislatívny návrh SNS, ktorého cieľom je podľa nich zhoršiť prístup k legálnej a bezpečnej interrupcii. Pochod sa uskutoční vo štvrtok 21. novembra o 17.30 hod. na Námestí slobody v Bratislave.

Tento rok ide už o šiesty pokus parlamentu ešte väčšmi ovládať a kontrolovať životy žien a všetkých ľudí, ktorí sa rozhodujú o rodičovstve. Za posledný rok, keď poslanci podali podobné návrhy, sme sa už dvakrát stretli v uliciach a povedali takýmto snahám „nie“. Preto spolu nebudeme ticho ani teraz. Nedovolíme, aby o nás a našich telách rozhodovali za nás,“ napísali na sociálnej sieti Facebook.

Jedna z navrhovateliek, poslankyňa SNS Eva Smolíková, tento týždeň pre agentúru SITA povedala, že pripravujú zmiernenie návrhu. Lekári podľa nej nebudú musieť púšťať tehotným ženám pred interrupciou zvuk tlkotu srdca. O predlohe sa bude rozhodovať na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorá sa začína 26. novembra.

Obmedzovanie lekárov

Možnosť voľby, Aspekt a iniciatíva Povstanie pokračuje zároveň vyzýva verejnosť podporiť ich hromadnú pripomienku, aby sa zastavilo obmedzovanie práv žien a lekárskej verejnosti na Slovensku. Konštatujú, že návrh poslankýň SNS Evy Smolíkovej, Magdalény Kuciaňovej a Evy Antošovej sa pokúša obmedziť práva žien, ako aj možnosti lekárov vykonávať svoju profesiu odborne a v súlade s etickými princípmi.

Núti lekárky a lekárov k tomu, aby ženám zvažujúcim interrupciu ukázali sonografickú snímku embrya alebo plodu a v prípade, ak je to technicky možné, im pustili aj tlkot srdca embrya alebo plodu. V rozpore s požiadavkou dobrovoľného a slobodného súhlasu týchto žien. Takisto zakazuje reklamu na umelé prerušenie tehotenstva. Táto úprava môže viesť k tomu, že lekári a lekárky nebudú smieť informovať o poskytovaní interrupcií. Za porušenie tohto zákazu im hrozí pokutou až do výšky 66 400 eur,“ vysvetlili v pripomienke, ktorú možno podporiť do nedele 17. novembra.

Porušovanie ľudských práv

Organizátorky prízvukujú, že súčasťou štruktúrneho násilia je systematické odopieranie, obmedzovanie a porušovanie ľudských práv zo strany štátnych inštitúcií. „To platí aj v prípade sexuálnych a reprodukčných práv. Takýmto násilím sú aj navrhované právne úpravy z dielne SNS, ktoré budú poslanci prerokúvať na schôdzi v druhom čítaní,“ dodali.

Pochodom organizácie nadviažu na Čierny protest, ktorý iniciovali ženy v Poľsku, a rozšíril sa aj do iných krajín. „Organizátorky poľských protestov sú s nami! Snahy obmedzovať práva žien nepoznajú hranice – právne ani štátne. Oblečte sa preto do čierneho, aby sme ukázali, že ani solidarita nemá hraníc. Po krátkych prejavoch na námestí bude nasledovať hlasný pochod v čiernom cez mesto,“ uviedli. Transparenty a jednoduché hudobné nástroje a všetko, čo urobí hluk, organizátorky vítajú.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X