V Bratislave sa bude konať ďalší pochod za rešpektovanie reprodukčných práv

Namestie slobody fontana druzba.jpg
Foto: ilustračné, www.google.sk

Pochod s názvom „Nebudeme ticho!“ sa uskutoční vo štvrtok 21. novembra na Námestie slobody.

Feministické organizácie usporiadajú ďalší pochod za rešpektovanie reprodukčných práv s názvom „Nebudeme ticho!“. Organizátorky podujatia, členky organizácií Možnosť voľby, Aspekt a iniciatíva Povstanie pokračuje chcú upozorniť na legislatívny návrh SNS, ktorého cieľom je podľa nich zhoršiť prístup k legálnej a bezpečnej interrupcii. Pochod sa uskutoční vo štvrtok 21. novembra o 17.30 hod. na Námestí slobody v Bratislave.

Tento rok ide už o šiesty pokus parlamentu ešte väčšmi ovládať a kontrolovať životy žien a všetkých ľudí, ktorí sa rozhodujú o rodičovstve. Za posledný rok, keď poslanci podali podobné návrhy, sme sa už dvakrát stretli v uliciach a povedali takýmto snahám „nie“. Preto spolu nebudeme ticho ani teraz. Nedovolíme, aby o nás a našich telách rozhodovali za nás,“ napísali na sociálnej sieti Facebook.

Jedna z navrhovateliek, poslankyňa SNS Eva Smolíková, tento týždeň pre agentúru SITA povedala, že pripravujú zmiernenie návrhu. Lekári podľa nej nebudú musieť púšťať tehotným ženám pred interrupciou zvuk tlkotu srdca. O predlohe sa bude rozhodovať na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorá sa začína 26. novembra.

Obmedzovanie lekárov

Možnosť voľby, Aspekt a iniciatíva Povstanie pokračuje zároveň vyzýva verejnosť podporiť ich hromadnú pripomienku, aby sa zastavilo obmedzovanie práv žien a lekárskej verejnosti na Slovensku. Konštatujú, že návrh poslankýň SNS Evy Smolíkovej, Magdalény Kuciaňovej a Evy Antošovej sa pokúša obmedziť práva žien, ako aj možnosti lekárov vykonávať svoju profesiu odborne a v súlade s etickými princípmi.

Núti lekárky a lekárov k tomu, aby ženám zvažujúcim interrupciu ukázali sonografickú snímku embrya alebo plodu a v prípade, ak je to technicky možné, im pustili aj tlkot srdca embrya alebo plodu. V rozpore s požiadavkou dobrovoľného a slobodného súhlasu týchto žien. Takisto zakazuje reklamu na umelé prerušenie tehotenstva. Táto úprava môže viesť k tomu, že lekári a lekárky nebudú smieť informovať o poskytovaní interrupcií. Za porušenie tohto zákazu im hrozí pokutou až do výšky 66 400 eur,“ vysvetlili v pripomienke, ktorú možno podporiť do nedele 17. novembra.

Porušovanie ľudských práv

Organizátorky prízvukujú, že súčasťou štruktúrneho násilia je systematické odopieranie, obmedzovanie a porušovanie ľudských práv zo strany štátnych inštitúcií. „To platí aj v prípade sexuálnych a reprodukčných práv. Takýmto násilím sú aj navrhované právne úpravy z dielne SNS, ktoré budú poslanci prerokúvať na schôdzi v druhom čítaní,“ dodali.

Pochodom organizácie nadviažu na Čierny protest, ktorý iniciovali ženy v Poľsku, a rozšíril sa aj do iných krajín. „Organizátorky poľských protestov sú s nami! Snahy obmedzovať práva žien nepoznajú hranice – právne ani štátne. Oblečte sa preto do čierneho, aby sme ukázali, že ani solidarita nemá hraníc. Po krátkych prejavoch na námestí bude nasledovať hlasný pochod v čiernom cez mesto,“ uviedli. Transparenty a jednoduché hudobné nástroje a všetko, čo urobí hluk, organizátorky vítajú.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom