V Bratislave sa koná už 12. ročník festivalu Svätomartinské dni, návštevníkov čaká pestrá ponuka

Svatomartinske dni namestie.jpg
Foto: ilustračné, SITA

Primaciálne námestie ožije vďaka Svätomartinským dňom. História vinohradníctva a vinárstva v regióne Bratislavy siaha takmer 3 000 rokov do minulosti.

Oslavy mladého vína, ako boli v minulosti známe Svätomartinské dni, sa v Bratislave konajú už po 12. raz. Medzi domácimi i návštevníkmi sú tieto dni veľmi obľúbené. Okrem ochutnávok vás čakajú aj pôsobivé prezentácie od samotných vinárov.

Na Primaciálnom námestí budú otvorené stánky od piatka 8. novembra v čase od 14.00 do 22.00, v sobotu od 12.00 do 22.00 a v nedeľu 10. novembra od 12.00 do 18.00 hod. Na mieste nájdete vinárov z Rače a Nového Mesta. „Toto trojdňové podujatie bude oslavou výsledkov práce račianskych a novomeštianskych vinárov,“ dodáva hovorca mesta Peter Bubla.

Tradíciou zostáva aj konanie bohoslužieb, ktorými bratislavská arcidiecéza plánuje sláviť Svätomartinské trídiuum. Tie sa budú konať 9. novembra o 17.00 hod., 10. novembra o 10.30 hod. a 11. novembra o 17.00 hod. v Katedrále svätého Martina.

Vinohradníctvo a vinárstvo v Bratislave má 3 000 ročnú tradíciu a práve tento región bol najvýznamnejším vinohradníckym regiónom Slovenska. Ako informoval hovorca mesta, bratislavskí vinári sa tešili veľkej priazni samotnej kráľovnej Márie Terézie. V 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola najväčším producentom vína na území Slovenska.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom