V Bratislave sa na budúci týždeň uskutoční kongres Európskej gymnastickej únie

gymnasta
ilustračné: pixabay.com

Slovenská gymnastická federácia (SGF) na budúci týždeň od 18. do 21. novembra bude hostiť už 26. kongres Európskej gymnastickej únie (UEG). V Bratislave bude zasadať aj valné zhromaždenie strešnej organizácie tohto športového odvetvia na starom kontinente a rokovať budú i jednotlivé komisie UEG.

Súčasný prezident UEG Georges Guelzec predstaví delegátom kongresu nový projekt rozvoja gymnastiky, predmetom diskusií budú aj budúcoročné voľby prezidenta a orgánov Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG). Zatiaľ jediný oficiálny kandidát je súčasný prezident UEG Georges Guelzec z Francúzska.

Bol by som rád, keby sa na kongrese nehovorilo iba o kandidátovi na prezidenta FIG, ale aby sme debatovali aj o ďalších možných členoch exekutívy a mali predstavu o tom, s kým chce budúci prezident spolupracovať. To je jedna z kľúčových vecí. Novinkou bude kolokvium, v rámci neho sa bude voľnejšie debatovať o budúcnosti európskej gymnastiky. Hovoriť by sme mali o širokej problematike – o filozofii gymnastiky, jej postavení vo svete i mnohých ďalších záležitostiach. Doteraz takáto verejná diskusia absentovala,“ informoval prezident SGF Ján Novák v tlačovej správe.

Na Slovensku sa už v minulosti kongres UEG uskutočnil v roku 1998 v Bratislave. „Okrem toho sa vo Vysokých Tatrách konal v roku 2000 aj kongres FIG. Myslím si, že to boli veľmi úspešne zorganizované podujatia. Verím, že aj tohtoročný kongres UEG bude mať tiež prívlastok úspešný,“ nádejal sa šéf slovenskej gymnastiky Ján Novák.

Prínos z takého podujatia konaného na Slovensku bude mať celé domáce gymnastické hnutie.

Nemáme možnosti, aby sme organizovali vrcholné podujatie, ale snažíme sa byť platným členom aspoň takýmito akciami. Sedemkrát sme hostili interkontinentálne školenie rozhodcov, čo je obrovská akcia, ktorá sa koná raz za štyri roky. Aj v decembri 2016 sa u nás pravdepodobne uskutoční takáto akcia mužských arbitrov športovej gymnastiky. Okrem toho, v súvislosti s blížiacim sa kongresom máme možnosť čerpať aj dotáciu na gymnastické náradie,“ poznamenal Ján Novák.

Šéf SGF priblížil aj výhody organizácie kongresu v iných sférach: „Pre Bratislavu a Slovensko je jeho veľké plus v oblasti cestovného ruchu. Nezanedbateľné je aj zviditeľnenie nášho zväzu. Nechceme sa len krčiť v kúte a chodiť na preteky. Organizáciou takýchto podujatí sme si už získali dobré meno. Všetci sa na kongres tešia, očakávania delegátov sa budeme snažiť naplniť.“

Do Bratislavy by počas nasledujúceho týždňa malo pricestovať takmer 200 ľudí. „Očakávame 139 delegátov zo 41 krajín vrátane členov exekutívy. Tieto čísla by sa už nemali meniť,“ priblížil prezident SGF.

Na jeho osobné pozvanie príde prezident FIG Bruno Grandi a generálny sekretár André Gueisbuhler. „Jeho účasť bola dlho otvorená, ale vyargumentoval som mu, prečo je jeho účasť potrebná. Do debaty o jeho nástupcovi však pán Grandi nebude zasahovať,“ dodal Ján Novák.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk