V Bratislave sa objavili bilboardy šíriace kampaň na záchranu sťahovavých vtákov

Petrzalka bilboard vtactvo ochrana.jpg

Každoročne sú z nich zabité milióny, ide o alarmujúcu situáciu, na ktorú je potrebné upozorniť.

V Stredomorí je každoročne podľa odhadov organizácie BirdLife International nelegálne zabitých 25 miliónov sťahovavých vtákov. Ide pritom o rôzne spevavce, vodné vtáctvo, hrdličky či dravce. Na alarmujúcu situáciu sa rozhodla upozorniť Únia českých a slovenských zoologických záhrad (UCSZOO). Práve táto únia má na svedomí bilboardy, ktoré je možné vidieť v Bratislave, ale aj v Prahe. V Bratislave sa pútače nachádzajú na Ivanskej ceste, pri výjazde z letiska, na Bajkalskej a Vajnorskej ulici a na Trnavskom mýte.

Situácia je veľmi vážna, a to ešte netušíme, koľko takto zabitých vtákov pochádza z Českej či Slovenskej republiky. Určite nie málo. Jedným z dôležitých poslaní zoologických záhrad je ochrana biodiverzity, preto sa strašnému masakru vtákov nechceme nečinne prizerať. Aj bez toho, vplyvom zásahu do krajiny, vtáčich druhov v Európe razantne ubúda,“ vysvetlil dôvody vzniku kampane prezident UCSZOO Erich Kočner.

Prieskum organizácie BirdLife International

Podľa prieskumu organizácie BirdLife International je každoročne zabitých 25 miliónov vtákov, z ktorých väčšina by hniezdila na európskom kontinente. Hlavne v Stredomorí sú tieto vtáky strieľané, chytané do sietí, na lep alebo do pasce, a to pre zábavu, na jedlo či na klietkový chov.

Ani niektoré zo štátov Európskej únie, najmä Taliansko a Francúzsko, nie sú schopné dodržať to, k čomu ich zaväzuje ako Bonnský a Bernský dohovor, tak aj európska Smernica o ochrane voľne žijúcich vtákov,“ uviedol riaditeľ ZOO Praha Miroslav Bobek. Cieľom kampane má byť podľa slov Bobeka upriamenie pozornosti na problém nelegálneho lovu nielen talianskych, francúzskych a ďalších turistov prichádzajúcich do Prahy a Bratislavy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk