V Bratislave sa počas víkendu predstavia bezdomovecké divadlá

Pisztoryho palác
Foto: ilustračné, SITA

Medzinárodný festival divadiel, v ktorých hrajú bezdomovci a inak sociálne znevýhodnení a vylúčení ľudia, pozýva na inscenácie desiatich divadiel zo Slovenska, Česka a Maďarska.

Error, jediný festival v Európe zameraný na takzvané bezdomovecké divadlá, privítajú v závere tohto týždňa v hlavnom meste Bratislava. V poradí 13. ročník medzinárodného festivalu Error 2019 sa uskutoční v piatok 29. novembra a v sobotu 30. novembra v Pisztoryho paláci na Štefánikovej ulici.

Agentúru SITA o tom informovala Uršuľa Kovalyk z organizačného tímu festivalu. Počas dvoch dní sa verejnosti predstaví desiatka divadiel, v ktorých hrajú ľudia bez domova a inak sociálne vylúčení či znevýhodnení ľudia. Okrem Slovenska prídu aj umelci z Česka a Maďarska.

Festival už tradične otvorí české tanečné divadlo Amnesiatheatre. Na scéne Pisztoryho paláca uvedie v piatok o 17.00 predstavenie Iba jednu noc. Hneď po ňom vystúpi jediné LGBT divadlo na Slovensku, divadlo Nomantinels.

Zrkadlo spoločnosti

V inscenácii Príbeh geja, príbeh lesby ponúkne publiku prostredníctvom príbehov rôznych gejov a lesieb ich život v slovenskej spoločnosti. Záver úvodného večera bude od 19.00 patriť organizátorovi festivalu, bratislavskému Divadlu bez domova. Jeho inscenované čítanie Čisté zviera na javisko prinesie vnútorné konflikty žien vyplývajúce zo starnutia.

Festival Error nie je len prehliadkou divadelnej tvorby ľudí bez domova, či telesne alebo inak postihnutých, ale aj miestom výmeny skúseností. Venovaná je tomu v sobotu doobeda medzinárodná konferencia zameraná na spojenie umenia a sociálnej práce.

Sobotný program

Sobotňajšie divadelné popoludnie odštartuje o 15.00 české ženské bezdomovecké divadlo Co čumíš? s divadelnou reportážou Tentokrát z azylu. Päť žien v nej nechá divákov nahliadnuť do tajomstiev azylového domu a jeho obyvateliek, ktoré nie sú z cukru. Pohybovo-žonglérsku báseň ZaCirkus o hľadaní slobody, chaosu a harmónie uvedie o 16.20 české zoskupenie Pouličnický cirkus Naděje, v ktorom účinkuje mládež ohrozená bezdomovectvom a sociálnym vylúčením.

O tom, že tanec naozaj nemá hranice, presvedčí následne slovenské duo J&G s vystúpením Kráska a zviera. České pohybové divadlo Dokola dance obecenstvu prinesie autorské tanečné predstavenie dvoch tanečníc a jedného vozíka Hore-dole. Na otázku, či sa medicína dokáže vyrovnať s hlúpou ľudskou tvrdohlavosťou, sa pokúsi nájsť odpoveď maďarské bezdomovecké divadlo AHA v predstavení Akoby sa to stalo dnes.

Domáce i zahraničné

Sociálne divadlo Hopi Hope odohrá bábkové predstavenie Zvonár z Dómu svätej Alžbety. Vo voľne preloženom príbehu známeho románu Victora Huga zasadenom do košických reálií účinkujú herci a herečky s Downovým syndrómom.

Program uzavrie o 19.30 hod. české divadlo Rozkoš, v ktorom hrajú ľudia pracujúci v sexbiznise a ľudia bez domova. Pozve na tragikomédiu s prvkami hororu Stařeny o tom, čo sa s nami môže stať v blízkej budúcnosti, keď mladosť zvíťazí nad starobou, ktorá bude nepotrebná a odsúdená k likvidácii.

Medzinárodný festival

Medzinárodný festival bezdomoveckých divadiel Error je jediný festival v Európe zameraný na divadlá, v ktorých hrajú ľudia bez domova a inak sociálne vylúčení či znevýhodnení ľudia. Vytvára priestor pre divadlá pracujúce so skupinami obyvateľov, ktorí sa z okraja spoločnosti snažia dostať pomocou umenia. Festival zviditeľňuje sociálne problémy a pomáha potláčať predsudky voči ľuďom vylúčeným zo života väčšinovej spoločnosti.

Hlavný partnerom festivalu Error 2019 je Medzinárodný vyšehradský fond. Podrobné informácie o festivale možno nájsť na facebookovom profile Divadla bez domova a na jeho webstránke tu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk