Tretina všetkých cudzincov žijúcich na Slovensku býva práve v Bratislave.
Osem percent z približne 430-tisíc obyvateľov Bratislavy tvoria cudzinci, čo je približne 34-tisíc ľudí. Zo všetkých cudzincov žijúcich na Slovensku býva jedna tretina práve v hlavnom meste Slovenska. V rámci krajín Európskej únie najčastejšie pochádzajú z Českej republiky, Nemecka, Talianska a Francúzska. Čo sa týka krajín mimo Európskej únie, najviac cudzincov do Bratislavy prišlo zo Srbska, Ukrajiny, Ruska a Vietnamu. Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla v tlačovej správe.
Primátor Bratislavy Matúš Vallo v stredu zorganizoval stretnutie s cudzincami žijúcimi v Bratislave. „Sú úspešní v rôznych profesiách, vedú neformálne združenia, angažujú sa v mimovládnych organizáciách alebo v mestských aktivitách,“ uviedol Bubla. Cieľom stretnutia bolo cudzincom signalizovať, že Bratislava je otvorená, tolerantná a priateľská voči cudzincom.
Hlavným mestom pre všetkých
„Budem sa snažiť, aby Bratislava bola hlavným mestom pre všetkých jej obyvateľov, pre starých Bratislavčanov, Slovákov z rôznych kútov Slovenska, ale aj ľudí prichádzajúcich zo zahraničia. Preto som rád, že hlavné mesto podniklo prvé kroky k naplneniu tohto cieľa a aktívne komunikuje s organizáciami občianskej spoločnosti, ktoré sa venujú téme integrácie cudzincov na území Slovenska,“ uviedol primátor Vallo.
Na stretnutí sa zúčastnili, napríklad Anna Frey pôvodom z USA, ktorá pracuje pre Slovak Spectator od roku 2017, lektor, učiteľ a herec Hon Chong z Malajzie, ktorý na Slovensku žije od roku 2006, alebo aj Anca Dragu z Rumunska, ktorá pracuje pre Slovenský rozhlas a s prestávkami žije na Slovensku už 19 rokov.