V Bratislave sa uskutoční 10 jednodňových festivalov pre deti Ulica na hranie

Ulica na hranie deti festival.jpg
Foto: mib.sk

Prvý festival sa uskutoční v sobotu 22. apríla pred Základnou školou (ZŠ) Za kasárňou v Novom Meste.

Od apríla do septembra sa uskutoční 10 jednodňových festivalov Ulica na hranie, ktorých cieľom je meniť okolie škôl na živý verejný priestor s novými príležitosťami pre hru vonku. Ako informuje hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Annamária Krchňavá, prvý festival sa uskutoční v sobotu 22. apríla od 9.00 do 18.00 hod. pred Základnou školou (ZŠ) Za kasárňou v Novom Meste v rámci programu Bratislavských mestských dní. Ďalšie festivaly sa budú konať v máji, júni, auguste a septembri.

Okolie ZŠ Za kasárňou sa počas víkendu zmení na jednodňovú pešiu zónu. Na festivale bude mať premiéru špeciálna zostava hracích prvkov. „Takzvaný playkit tvorí päť rôznych hier, ktoré simulujú cestu do školy a menia ju na hru. Deti tak hravou formou spoznávajú rôzne prekážky, ale i potešenia, s ktorými sa môžu počas cesty stretnúť,“ priblížila Krchňavá.

Ide napríklad o prechádzanie pomedzi autá, nerovnosti na ceste, semafor či popadané lístie na chodníku. Jedna z hier vychádza z častej situácie, že nižšie deti nevidia cez zaparkované autá.

Celodenný program

Pre deti je pripravený celodenný program s tvorivými a zábavnými aktivitami. Naplánované sú aj aktivity zamerané na udržateľnú dopravu, bezpečnosť na cestách či osvetu Dňa Zeme, ktorý pripadá na sobotu 22. apríla.

Aby mali deti počas celého dňa ulicu len pre seba, pre vodičov bude od 6.00 do 19.00 hod. obmedzený vjazd do ulice Za kasárňou z ulice Vajnorská po vstup do areálu ministerstva obrany,“ upozornila Krchňavá. Možný bude iba výjazd z garáží a parkoviska na Vajnorskej 43. Prístup do ulice Za kasárňou z Vajnorskej ulice bude obslúžený po Jarošovej a Hálkovej ulici.

Rozšíri sa do mesta

MIB zorganizoval prvú Ulicu na hranie vlani v septembri na ZŠ Tbiliská v Rači. „Tento rok sa festival rozšíri do celého mesta a počas nasledujúcich mesiacov sa uskutoční na ďalších desiatich školách zapojených v projekte Mesto pre deti,“ uviedla Krchňavá.

Festivaly sú súčasťou celomestského projektu Mesto pre deti, ktorého cieľom je zvyšovať bezpečnosť v okolí škôl, vytvárať inkluzívne prostredie, redukovať pohybové bariéry, dopravné zápchy a smog. Projekt organizuje MIB v spolupráci s hlavným mestom a organizáciou UNICEF.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk