Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pandemia koronavirus testovanie prípady
Foto: ilustračné, SITA/Philipp von Ditfurth
22. októbra 2020 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skSITA, TS BratislavaDen.sk Diskusia()

V Bratislave sa uskutoční celoplošné testovanie, mestské časti hľadajú dobrovoľníkov

Na Slovensku bude prebiehať celoplošné testovanie. Bratislava sa spolu s mestskými časťami musia pripraviť na zber dát a vzoriek svojich obyvateľov.

Aktuálnou výzvou je zabezpečenie dostatočného civilného personálu, či už zdravotníckych alebo pomocných administratívnych pracovníkov. Záujemcovia o pomoc pri testovaní sa v súčasnosti môžu zaregistrovať prostredníctvom formulára na stránke korona.gov.sk.

Vzhľadom na to, že aktuálne platná legislatíva do určitej miery obmedzuje možnosti zapojenia zdravotníkov, pripravuje sa jej úprava tak, aby pre tieto účely presne definovala štatút zdravotníckeho pracovníka, ktorý určí, kto všetko bude môcť realizovať takéto odbery.

Pomoc pri testovaní

Registrácia na pomoc pri testovaní bude pre nezdravotnícky personál umožnená aj na pripravovanej stránke rezortu obrany. Okrem pocitu súdržnosti a záujmu o pomoc vlasti by záujemcom mohla byť motiváciou napríklad rovnaká odmena ako pri účasti vo volebných komisiách, teda vo výške 50 eur za jeden odpracovaný deň na dohodu.

Prioritu pri testovaní je bezpečie ľudí, ktorí sa na ňom zúčastnia. Preto budú všetky opatrenia odsúhlasené RÚVZ, a to počnúc dezinfekčnými prostriedkami, cez ochranné pomôcky, zabezpečenie odstupov, plánovanie samotného odberného miesta, konkrétneho odberu, až po čakanie na výsledok testu.

Podľa pobytu

Každému záujemcovi o testovanie bude umožnené absolvovať test v najbližšom odbernom mieste k jeho aktuálnemu pobytu.

V prípade pozitívneho výsledku testu by mal následne ísť čo najrýchlejšie na miesto, kde chce stráviť domácu karanténu. Opäť to však nemusí byť výhradne miesto trvalého pobytu. Karanténa pozitívne testovaných obyvateľov bude trvať desať dní a ak bude po tomto období osoba bez príznakov, karanténa sa pre ňu končí.

Kontrola dodržiavania karanténnych opatrení bude zabezpečená v súlade s právnym poriadkom SR, pričom o spôsobe vykonávania kontrol bude verejnosť informovaná v najbližších dňoch.

Petržalka

Petržalka hľadá administratívne posily pre celoplošné testovanie na COVID-19. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

Na pokrytie všetkých odberových miest potrebuje mestská časť približne 200 administratívnych pracovníkov. Podmienkou, ktorú musia dobrovoľníci splniť, je vek od 18 do 50 rokov.

Odberné miesta sa snaží mestská časť zriadiť podľa pokynov Úradu vlády SR, teda v priestoroch, kde sa konali posledné parlamentné voľby,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že počet odberových miest bude identický s počtom volebných okrskov, teda 96. Testovanie sa bude vykonávať od 30. októbra do 1. novembra a následne 6. až 8. novembra.

Dobrovoľníci vymenovaní samosprávou budú odmenení za každý odpracovaný deň finančnou čiastkou určenou Úradom vlády SR. Vo všetkých odberových miestach budú pre nich zabezpečené ochranné pomôcky a dezinfekčné prostriedky,“ doplnila hovorkyňa. Dobrovoľníci sa môžu prihlásiť prostredníctvom interaktívneho formulára na webovej stránke www.petrzalka.sk alebo prostredníctvom e-mailu [email protected]

Nové Mesto

Dobrovoľníkov na pomoc pri plošnom testovaní hľadá aj bratislavská mestská časť Nové Mesto. „V rámci pripravovaného celoplošného testovania na COVID-19 pridelil štát úlohy a povinnosti aj samospráve. Do každého stacionárneho odberového miesta v rámci našej mestskej časti budeme musieť okrem administratívnych pracovníkov zabezpečiť aj prítomnosť dobrovoľníkov,“ uviedol na sociálnej sieti starosta Nového Mesta Rudolf Kusý a vyzval dobrovoľníkov, aby posielali svoje kontakty na na e-mail [email protected]

Mrzí ma, že sme neboli o tomto zámere vlády informovaní skôr, aby sme získali viac času na prípravu testovania. Platí však to, čo vždy – pristúpime k tejto úlohe s maximálnou zodpovednosťou a spravíme všetko, čo je v našich silách, aby sme aj túto úlohu zvládli,“ uzavrel Kusý.

Rača

Rača bude taktiež vďačná za každú pomoc, ktorú dobrovoľníci poskytnú. „Veríme, že aj vďaka vám sa nám podarí pretestovať čo najväčší počet ľudí a tým pomôcť spomaliť pandémiu COVID-19,“ dodala na svojom webe.

Dobrovoľníci sa môžu hlásiť prostredníctvom tohto formulára, ktorý nájdu na sociálnej sieti tu.

Podunajské Biskupice

Podunajské Biskupice taktiež potrebujú pomoc dobrovoľníkov. Hľadanie tých správnych dokonca mestská časť nazvala operácia „Spoločná zodpovednosť“.

Záujemcovia sa môžu hlásiť telefonicky na telefónnom čísle 0911 923 429 alebo emailom: [email protected]

Karlova Ves

Administratívne posily hľadá aj Karlova Ves. Ich počet má byť 200 a mali by mať do 50 rokov. Tí, ktorí majú záujem sa môžu prihlásiť na [email protected] V maili by mali byť údaje ako meno a priezvisko, telefónne číslo.

Ružinov

Ružinovčania sa môžu tak isto prihlasovať k dobrovoľníkom na testovanie. „Aby sme to zvládli, potrebujeme vašu pomoc pri administratívnych prácach – registrácii ľudí, ktorí prichádzajú na testy,“ píše mestská časť na svojej fanúšikovskej stránke na Facebooku.

Dobrovoľníci sa môžu prihlasovať na adrese [email protected]

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X