Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadelna hra izrael vsmu 2018
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hru Hanocha Levina Vražda prvýkrát preloženú do arabčiny odprezentuje súbor z Izraela. Vizuálne hra pozostáva z hromady odevov, ktoré postuplne zapľňajú javisko a poukazujú na krvipreliatie. Foto: vsmu.sk
7. júna 2018 Podujatia a akcie BratislavaDivadlá Bratislava od Ján Šutý, © BratislavaDen.skvsmu.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

V Bratislave sa uskutoční medzinárodný festival divadelných vysokých škôl Istropolitana Projekt

Medzinárodný festival divadelných vysokých škôl, ktorý organizuje Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení (DF VŠMU) v Bratislave s dvojročnou periodicitou, sa datuje už od roku 1977. V čase od 8. do 13. júna sa tak bude konať jeho 22. ročník.

Pod menom ambasádorky Emílie Vášáryovej sa na doskách piatich bratislavských divadiel predvedie 16 súborov mladých divadelných profesionálov so svojimi súťažnými predstaveniami. Obyvatelia Bratislavy a milovníci divadla majú možnosť byť svedkami toho najlepšieho zo svetového umeleckého školstva aj v uliciach centra hlavného mesta.

„Všetky naše predstavenia boli doposiaľ vždy vypredané. V akúkoľvek hodinu praská kapacita hľadiska vo švíkoch, a práve to tí mladí potrebujú – ten obrovský neutíchajúci potlesk,“ prezradili Svetlana Waradzinová a Zuzana Stranovská, pedagogičky Katedry divadelného manažmentu.

Na stretnutí dramaturgickej rady festivalu, ktorej členmi sú študenti a pedagógovia DF VŠMU, podliehalo konštruktívnej kritike a analýze viac ako 40 prihlásených inscenácií. Dramaturgická rada napokon vybrala 16 najzaujímavejších predstavení z celého sveta.

Istropolitanaprojekt.jpg
Plagát Istropolitana Projekt 2018. Foto: vsmu.sk

Tým najlepším spomedzi súťažiacich odovzdá medzinárodná porota festivalu, ktorej bude predsedať jeden z najvýznamnejších teatrológov dneška profesor Patrice Pavis z Paríža, hlavnú cenu festivalu  Grand Prix a ďaľšie 4 ceny v kategóriách najlepší ženský a mužský herecký výkon, najlepší divadelný počin a špeciálna cena.

Organizácia festivalu je v plnej réžii študentiek a študentov predovšetkým z Katedry divadelného manažmentu, ktorí sa starajú o technické zabezpečenie predstavení, o fundraising aj marketing celého podujatia (v spolupráci s agentúrou Made by Vaculik).

Jednotlivé predstavenia sa budú konať v Štúdiu SND, na Malej scéne STU, v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava a na domovskej scéne DF VŠMU – v Divadle Lab.

Istropolitana Projekt šíri nadnárodný charakter kultúry, nielen prostredníctvom divadelných inscenácií, ale aj workshopov a diskusií so svetoznámymi osobnosťami dramatického umenia. Sprievodný program zapojí do svojho diania aj novootvorený verejný park na Svoradovej ulici.

Divadelnahra_slovensko_2018.jpg
Domáce súťažné predstavenie je Kurz negatívneho myslenia v réžií Matúša Bachynca. Vystihujú ho tri slová sex, drogy a vozíčky. Foto: vsmu.sk

Istropolitana Projekt ’18 je oslava divadla. Každé dva roky sa na nej stretávajú mladí divadelníci. Festival je akýmsi inkubátorom divadelného umenia. V minulosti sa na ňom zúčastnili mnohé osobnosti ako Baz Luhrmann, Ivan Trojan, Milan Čorba alebo Barbora Bobuľová či Róbert Roth.

V tomto roku sa predstavia divadelné súbory zo Stuttgartu, Brna, Prahy, Varšavy, Krakova, Tel Avivu, Ríma, Petrohradu, Arménska, Bulharska a Slovinska.

Bližšie informácie o programe a rezervácie vstupeniek nájdete na tejto adrese.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X