V Bratislave sa uskutoční najväčší festival Živých kníh

Hendikep, plávanie
ilustračné: thinkstockphotos.com

Sklony k extrémizmu alebo radikálnym názorom majú v spoločnosti rastúcu tendenciu. O tom, ako to môžeme zmeniť, bude festival Počúvaj – Premýšľaj – Zmeň!, ktorý sa uskutoční vo štvrtok a piatok 14. a 15. júna v Design Factory v Bratislave. S cieľom cez príbehy otvárať dvere do sveta vnímavosti festival prinesie prvýkrát najväčšiu kontaktnú Živú knižnicu na Slovensku. Informovala o tom Petra Nagyová, PR manažérka neziskovej organizácie EDUMA – Od emócií k poznaniu, ktorá festival organizuje.

Festival Počúvaj – Premýšľaj – Zmeň! bude predovšetkým o tom, ako využívať príbehy ľudí s prekážkami vo vzdelávaní v školách a vo firmách. „Prvý deň chceme ukázať, ako sa to dá a druhý deň, že sa to dá,“ cituje tlačová správa Janette Motlovú, zakladateľku neziskovej organizácie EDUMA – Od emócií k poznaniu. Podľa nej sa mladí ľudia práve vďaka príbehom stávajú vnímavejšími. Prvý deň festivalu je určený predovšetkým učiteľom, pedagógom, vychovávateľom a všetkým profesionálom, ktorí pracujú s mladými ľuďmi alebo ich zamestnávajú. Druhý deň je zameraný na mladých ľudí, aby sami pocítili príbehy a výpovede ľudí s prekážkami na vlastnej koži.

Rôzne knihy, rôzne príbehy

Ako ďalej informuje tlačová správa, na jednom mieste bude možné nájsť desiatky Živých kníh. Sú to ľudia, ktorí sú pripravení rozprávať svoj príbeh. Medzi nimi mladá tanečnica Eva s bulímiou, Maťo bez rúk, vzrastom nízka Veronika, nepočujúci Adam, ktorý sa živí fotografiou, či adoptívni rodičia rómskych detí a mnohí ďalší.

„Na prvý pohľad sa môže zdať, že jeden príbeh nemôže nič zmeniť. No prvý pohľad často klame. Každý človek po počúvaní premýšľa a neraz cíti potrebu niečo meniť – svoj pohľad, postoj, svoje konanie,“ vysvetľuje Motlová. Dodáva, že čím skôr v živote detí, žiakov, študentov či dospelých začneme s formovaním charakteru cez osobné stretnutia s ľuďmi, tým skôr môžeme hovoriť o tom, že Slovensko môže byť krajinou, ktorá je spravodlivá a zodpovedná k ľuďom, ktorí sú jej súčasťou.

Festival ponúka dva dni plné zaujímavých workshopov a diskusií. Vstup je bezplatný, stačí sa len zaregistrovať. Viac na www.eduma.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk