Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VLÁDA: Rokovanie 128. schôdze vlády SR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SITA/Martin Medňanský
28. novembra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Bratislave sa začala medzinárodná konferencia programu PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies)

Piatu medzinárodnú konferenciu hodnotenia kompetencií dospelých – PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies) otvorila v utorok večer ministerka školstva Martina Lubyová.

Podujatie, ktoré je v rámci aktuálneho Týždňa celoživotného učenia, potrvá do 29. novembra. Ako nás informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva, na slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj riaditeľ Sekcie pre vzdelávanie a zručnosti OECD Andreas Schleicher.

Podľa ministerky školstva tradičné vzdelávanie pozostávalo v minulosti z jedného obdobia v detstve a mladosti, v ktorom sa získala väčšina zručností. Potom ľudia už len okrajovo zlepšovali svoje zručnosti na pracovisku prostredníctvom formálneho, neformálneho a informálneho učenia sa. „Tento model je však neudržateľný, keďže je momentálne éra rýchlych zmien, ktoré od jednotlivcov vyžadujú, aby sa neustále učili nové zručnosti. Vzdelávanie v dospelosti preto nadobudlo významné postavenie,“ dodala Lubyová.

Andreas Schleicher podporil prepojenie medzi učením sa a prostredím práce, rovnako ako vzdelávanie pracovníkov vo firmách. Informácie o možnostiach ďalšieho vzdelávania dospelých majú byť podľa neho ľahko dostupné a rovnako je potrebné uznávať a certifikovať úrovne dosiahnutých vedomostí, zručností a kompetencií.

Zameranie konferencie

Konferencia je zameraná na program medzinárodného hodnotenia kompetencií dospelých – PIAAC. Ide o najväčší a najkomplexnejší prieskum zameraný na mapovanie schopností a zručností dospelých realizovaný pod záštitou OECD. Cieľom výskumu PIAAC je cyklické sledovanie zmien a vývoja potrebných zručností pre 21. storočie, kvalifikovanosti pracovnej sily na trhu práce, a to v národnom kontexte, ale s medzinárodnou porovnateľnosťou.

Štúdia PIAAC poskytuje dáta, vďaka ktorým je možné reflektovať na nedostatky formálneho systému vzdelávania v oblasti kľúčových kompetencií. Jeho výsledky možno využiť najmä v oblasti vzdelávania dospelých, ale aj na inováciu vzdelávacích programov rozvíjajúcich kompetencie pedagógov.

Výročnú konferenciu pripravuje každý rok iná krajina OECD. Slovenská republika prevzala štafetu po Singapure. Na piatej výročnej konferencii v Bratislave je prítomných viac ako 200 národných odborníkov a medzinárodných expertov z celého sveta. Radia sa k nim odborníci z Oxfordskej univerzity, rakúskeho Inštitútu celoživotného vzdelávania, Chungnamskej národnej univerzity z Južnej Kórey, Svetovej banky, OECD, rezortov práce a školstva z celého sveta, Európskej komisie, Slovenskej akadémie vied a národných ministerstiev.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X