Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jazyky konferenica mensiny fcb.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj: Facebook.com
13. novembra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Bratislave v stredu otvoria vedeckú konferenciu o prínose menšín pre rozvoj Slovenska

Podujatie pri príležitosti 80. narodenín významného predstaviteľa chorvátskej menšiny Jozefa Klačku organizuje Ústredný archív Slovenskej akadémie vied pod záštitou splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny.

Prínos príslušníkov neslovenských etník a národností pre rozvoj Slovenska priblíži medzinárodná konferencia pod názvom Kráľovstvo jedného jazyka a mravu je biedne a slabé, ktorá sa začne v stredu v Bratislave.

Ako informuje stránka Ústredného archívu Slovenskej akadémie vied, podujatie organizujú pod záštitou splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny Lászlóa Bukovszkého a uskutoční sa pri príležitosti 80. narodenín významného predstaviteľa chorvátskej menšiny Jozefa Klačku.

Okrem jubilanta, ktorý bude hovoriť na tému Slovenskí Chorváti – korene a súčasnosť, odznejú na konferencii príspevky viacerých odborníkov zo SAV, Slovenskej národnej knižnice, prešovskej, trnavskej či bratislavskej univerzity, ale aj zo zahraničia o prínose národnostných menšín. Vedecká konferencia pre veľký záujem prednášajúcich potrvá dva dni. Konať sa bude 14. až 15. novembra v Aule Slovenskej akadémie vied (SAV).

Jozef Klačka bol riaditeľom a dlhoročným pracovníkom Ústredného archívu SAV. Významne sa pričinil o historický výskum Chorvátov a ich osídlenia na západnom Slovensku. Ako člen Vedeckej archívnej rady ministerstva vnútra sa podieľal na tvorbe zákonov o archívoch a registratúrach.

Počas svojej kariéry pôsobil ako člen Rady SAV a Výboru Snemu SAV, ďalej ako člen Rady vlády SR pre menšiny. Je nositeľom Križkovej medaily za zásluhy a rozvoj slovenského archivníctva, Pamätnej medaily Mateja Bela, Pamätnej medaily SAV, ako aj diplom Významná osobnosť 2008. Od Poľskej akadémie vied dostal Medailu Stanislava Staszica.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X