Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vitaz verejna sutaz najomne byty bratislava ruzinov.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: bratislava.blob.core.windows.net

V Bratislave vybrali víťaza projektu výstavby prvých nájomných bytov v Ružinove

Výstavba by sa mala začať v roku 2022.

V Bratislave porota rozhodla o víťazovi projektovej súťaže pre prvý bytový súbor s nájomnými bytmi. Bytový súbor s nájomnými bytmi prinesie do bratislavskej mestskej časti Ružinov viac ako 80 nových nájomných bytov, pribudnú parkovacie miesta pre budúcich aj súčasných obyvateľov aj ďalšia občianska vybavenosť.

Do súťaže vyhlásenej hlavným mestom, Generálnym investorom Bratislavy a Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) na projekt pre bytový súbor prijali 76 urbanisticko-architektonických návrhov. Výstavba by sa mala začať v roku 2022. Informovala o tom Marcela Glevická z MIB.

Odborná porota

Odborná porota zložená zo siedmich architektov zo Slovenska a Českej republiky vybrala v architektonickej súťaži na bytový dom na Terchovskej ulici v Ružinove projekt ateliéru The Büro. Víťazný projekt v návrhu počíta s 82 novými nájomnými bytmi postavenými na doteraz nevyužívanom mestskom pozemku.

Zadanie na bytový súbor počítalo s minimálne 80 bytmi: jedno-, dvoj- a trojizbovými, z ktorých každé má mať približne tretinové zastúpenie. V bytovom súbore chcú urobiť tiež priestory pre občiansku vybavenosť a zdieľané služby, o ktorých využití môžu rozhodnúť v participatívnom procese aj obyvatelia okolia budúcej bytovky.

Výstavba počíta aj s jedným parkovacím miestom pre každý nový byt. Zároveň pre ľudí, ktorí bývajú v okolí, vďaka výstavbe nového nájomného domu pribudne viac ako 30 parkovacích miest.

Zapracovanie pripomienok

Bytový súbor, ako ho navrhol víťaz The Büro, porota vyhodnotila ako víťazný najmä vďaka jeho urbanistickému riešeniu a citlivému začleneniu do územia. Pavlačový dom na strane hlučnej Galvániho ulice odtieni hluk a logicky doplní hmotu štvorpodlažných bytových domov južnejšie. Na druhej strane objektami s menšou mierkou nadväzuje na priľahlú zástavbu rodinných domov,“ povedal Peter Lényi z MIB.

Po urbanisticko-architektonickej súťaži plánujú do víťazného návrhu v priebehu najbližších mesiacov zapracovať pripomienky vyplývajúce z participácie s občanmi.

Po príprave projektovej dokumentácie, ktorá môže trvať približne dva roky, by v roku 2022 mohla začať výstavba samotného bytového súboru,“ dodal MIB. Kompletné výsledky spolu s vizualizáciami nájdu záujemcovia na internetovej stránke mesta tu.

Potreba nájomných bytov

Pre vedenie hlavného mesta je otázka nájomných bytov jednou z priorít. Bratislava musí v zmysle zákona vybudovať viac ako 500 náhradných nájomných bytov pre nájomníkov z reštituovaných domov.

Potrebuje tiež riešiť nájomné byty, aby bolo bývanie dostupné aj pre ľudí s priemerným a nižším príjmom. Mesto sa tiež musí vedieť postarať o ľudí a rodiny, ktoré sa prechodne dostali do ťažkej životnej situácie a potrebujú podporu vo forme bývania.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X