V Bratislave vzniklo nové divadlo

Bara podola bazen bez vody 89.jpg
Foto: Divadlo bez masky - Bára Podola

Hra bazén (bez vody) má všetky predpoklady sa stať diváckym úspešnou.

Premiérou hry bazén (bez vody) britského dramatika Marka Ravenhilla spustilo svoju činnosť minulý týždeň v piatok nové nezávislé divadlo – Divadlo bez masky. Svoju domovskú scénu našlo v legendárnom V-klube v centre Bratislavy, kde bude uvádzať všetky svoje inscenácie. Zameriavať sa chce predovšetkým na hry svetových autorov v slovenskej premiére. Keďže divadlo nemá stály herecký súbor, diváci v každej hre uvidia iných hercov.

Na réžiu aktuálne uvedenej čiernej komédie bazén (bez vody) divadlo oslovilo mladú českú režisérku Kateřinu Quisovú, ktorá vyštudovala réžiu na bratislavskej VŠMU a po skončení školy zostala žiť v Bratislave. Do hry obsadila mladých hercov – Kristínu Spáčovú a Jakuba Jablonského, ktorí momentálne žiaria v televíznom seriáli Dunaj. Spolu s nimi v hre účinkuje Sára Polyáková, ktorá sa stala od jesene minulého roka novou speváčkou populárnej kapely S hudbou vesmírnou.

Bara podola bazen bez vody 129.jpg
Foto: Divadlo bez masky - Bára Podola

Samotná hra sa zaoberá témou závisti medzi priateľmi. Skupina priateľov sa spolu rozhodne stráviť víkend u jednej ich kamarátky. Keď sa jej stane tragická nehoda, ich skutočné pocity voči nej – závisť, nenávisť a teraz aj škodoradosť vyplávajú na povrch.

Hra mala premiéru v Londýne v roku 2006 a v Bratislave ide o jej prvé profesionálne uvedenie na Slovensku. Bratislavská inscenácia je nápadná výraznou štylizáciou, pod ktorú sa výtvarne podpísali Martin Kotúček a Háta Vicherková (scéna), Michaela Mazalánová (kostýmy), Eva Reháková (make-up a vlasy) a Dávid Strieženec (svetelný dizajn). Expresívna výprava nielen pomáha textu, ktorý je vtipný a miestami až šokujúci, ale aj zvýrazňuje pokrivenosť charakterov protagonistov hry. Realizačný tím dopĺňa český skladateľ a hudobník Jindřich Čížek, ktorý do inscenácie zložil scénickú hudbu a pesničku, ktorá má vďaka svojim kvalitám a chytľavosti potenciál znaky hitu.

Bara podola bazen bez vody 44.jpg
Foto: Divadlo bez masky - Bára Podola

Hru bazén (bez vody) Divadlo bez masky do konca sezóny uvedie ešte trikrát, najbližšia repríza je 12. apríla. Koncom apríla divadlo premiéruje svoju druhú inscenáciu – Vyučovanie Dony Margarity, v ktorej bratislavské publikum uvidí v titulnej úlohe obľúbenú herečku Oľgu Belešovú.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk