V bratislavskej Karlovej Vsi sa uskutoční prednáška o zhoršení zraku

nevidiaci, okuliare
ilustračné foto: Unsplash

Bratislavská mestská časť Karlova Ves pripravuje prednášku o zhoršení zraku. Ako uvádza na svojej webovej stránke, ak máte problémy so zrakom, prípadne viete o niekom, komu chcete pomôcť, je tu pre vás príležitosť.

Prednáška týkajúca sa zhoršenia zraku sa uskutoční v stredu 29. mája o 14.30 h. v zasadačke miestneho úradu Karlova Ves. Občania sa tu budú môcť stretnúť s pracovníkmi Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých z Bratislavy.

Ako sa píše na webe Karlovej Vsi, výrazné zhoršenie zraku a niekedy až jeho úplná strata, nepatria len k seniorskému veku.

Na prednáške sa dozviete, ako sa vyrovnať so zmenou, ktorá nastane po zhoršení zraku, respektíve po strate zraku. Prítomní vám taktiež odpovedia, kde hľadať pomoc a či môžu nevidiaci normálne fungovať v domácnosti.

„Počas stretnutia si budete môcť vyskúšať špeciálne lupy na čítanie, ukážu vám, aké ďalšie pomôcky pomáhajú nevidiacim a slabozrakým v každodennom živote a priblížia problematiku zrakového postihnutia. Riešenia ponúka krajské stredisko v mnohých oblastiach – získavanie zručností na fungovanie v domácnosti bez kontroly zraku, zručnosti samostatného pohybu bez kontroly zraku, sociálno-právne poradenstvo či poradenstvo v oblasti vzdelávania a zamestnávania. Nemožným totiž nie je ani návrat nevidiaceho do práce,“ píše sa na webe Karlovej Vsi.

Podľa ďalších informácií, ktoré zverejnila táto mestská časť, pracovníci Únie nevidiacich a slabozrakých učia klientov aj Braillovo písmo. Tí, ktorí ešte nestratili svoj zrak úplne, môžu využívať na čítanie lupu, preto nie je problém ani čítanie obľúbených kníh či časopisov. Pracovníci pomôžu klientovi pri výbere vhodnej lupy určenej práve na čítanie. „Text dostatočne zväčší a klient sa môže opäť vrátiť k obľúbeným knihám,“ dodáva mestská časť.

Na prednášku je potrebné sa prihlásiť vopred, a to najneskôr do 28. mája 2019 na telefónom čísle 0940 634 198 alebo e-mailom na dennecentra@karlovaves.sk. Záverom Karlova Ves dodala, že počet miest v zasadačke je limitovaný a na prednášku je voľný.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk