V bratislavskom Kine Lumiere si pripomenú augustové dni z roku 1968

Kino Lumiere
ilustračné: SITA

Počas večera tiež odovzdajú ocenenia Dlažobná kocka ´68.

V bratislavskom Kine Lumiere budú 4. októbra od 18:00 spomínať na augustové dni z roku 1968. Počas večera premietnu strihový dokument z augustových udalostí Čierne dni (1968), mimoriadne vydanie Týždňa vo filme, na ktorom sa režisérsky podieľali Ladislav Kudelka, Milan Černák, Štefan Kamenický a Ctibor Kováč. Uvedú tiež dokumentárny film o obrodnom procese v Československu v roku 1968 Čas, ktorý žijeme (1968), ktorý sprostredkúva sugestívnu výpoveď o spoločnosti, defilé politikov, jednoduchých ľudí a záznam historických udalostí od zimy 1967 – 68 do leta 1968. Na jeho réžii sa podieľali Ivan Húšťava, Vlado Kubenko, Ladislav Kudelka, Otakar Krivánek a Jaroslav Pogran. Do tretice diváci uvidia dokumentárny film o pohrebe Jana Palacha Tryzna (1969), ktorý režírovali Vlado Kubenko, Peter Mihálik a Dušan Trančík.

Počas večera tiež odovzdajú ocenenia Dlažobná kocka ´68 žijúcim tvorcom uvádzaných diel. S iniciatívou oceniť filmárov prišiel filmový dramaturg, režisér a publicista Rudolf Urc. „Už iba málo žije z tých, ktorí v našich uliciach obetavo nasadzovali svoje životy, aby splnili svoju občiansku a profesionálnu povinnosť. Viem, aj novinári, rozhlasáci a mnohí ďalší veľmi mnoho riskovali. Ale tí pracovali viac-menej v utajení. Filmový reportér je viditeľný, zraniteľný, najviac vystavený ataku, zámernej či náhodnej strele. Boli to doslova frontoví kameramani, z dnešného pohľadu ´frontoví veteráni´,“ vyjadril sa Urc.

Ocenenie Dlažobná kocka ´68 si prevezmú žijúci tvorcovia, nielen režiséri, ktorí participovali na filmoch Čas, ktorý žijeme, Čierne dni a Tryzna, väčšina z nich sa na podujatí zúčastní osobne. Autorom ocenenia je umelecký sklár a výtvarník Palo Macho. „Mojím zámerom bolo vytvoriť predmet, ktorý by mal človek chuť chytiť do ruky a hodiť ho ako prejav protestu. Nahrubo ponechané štruktúry po tavení, proporcia dlažobnej kocky, vo vnútri transparentnej hmoty, dokumentárna fotografia tankov v uliciach vyjadruje vtedajšie pocity tých, ktorí okupáciu v roku 1968 zažívali,“ vysvetlil myšlienku, ktorú stvárnil do skleneného objektu.

Večer svojimi príhovormi uvedú generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Peter Dubecký, režisér Martin Šulík a estetik a filmový teoretik Peter Michalovič. „Slovensko je špecifické v tom, že po rozdelení Československa sa u nás na osmičkové výročia nepozeralo s takou dôslednosťou ako v Českej republike, kde pri tejto príležitosti vzniklo mnoho dokumentárnych filmov, publikácií či vedeckých konferencií. O to viac ma teší, že sme sa v spolupráci so Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou rozhodli udeliť ocenenia Dlažobná kocka ´68,“ vyhlásil Dubecký. „Vnímam to ako vyzdvihnutie a dôstojné pripomenutie si tvorcov, ktorí sa na tých troch filmoch podieľali. A napokon je to aj poďakovanie za to, že sa v čase vzniku tých diel výsostne angažovali, aby sa táto pohnutá doba zachovala aj na filmovom materiáli. Mnohí z nich potom mali počas normalizačnej mašinérie problémy a veľmi ťažko sa vracali späť do tvorby,“ dodal.

Slávnostný večer zorganizovali Slovenský filmový ústav, Slovenská filmová a televízna akadémia v spolupráci so Slovenskou agentúrou producentov v audiovízii. Podujatie je otvorené aj pre verejnosť.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk