V Bratislavskom kraji je dlhodobo najvyššia kumulatívna incidencia HIV infekcie

Testy HIV
ilustračné: thinkstockphotos.com

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave zverejnil na svojej webovej stránke informáciu, ktorá sa týka HIV infekcie. Ako uviedol úrad, na Slovensku pribúdajú prípady HIV infekcie, pričom najviac ich je vo veľkých mestách. 

Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave žije najviac ľudí, ktorí sú infikovaní HIV vo väčších mestách, pričom najvyššia kumulatívna incidencia HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji.

„V rokoch 2014 až 2016 bol zaznamenaný historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV infekcie v jednom kalendárnom roku so stabilným počtom 80 až 90 nových prípadov. V roku 2017 bol v Slovenskej republike zaznamenaný mierny medziročný pokles o 17,2% a piaty najvyšší výskyt v jednom kalendárnom roku,“ uviedol úrad.

Ako ďalej úrad doplnil, od roku 1985 až doteraz je výskyt a proces šírenia nákazy charakterizovaný najmä týmito dvoma javmi:

  • väčšina prípadov sa v jednotlivých rokoch vyskytla u mužov (len 20-25% podiel žien),
  • väčšina prípadov HIV infekcie je u občanov Slovenskej republiky prenášaná pohlavným stykom (takmer 90% infekcií).

Podľa informácií, ktoré zverejnil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave, bolo v roku 2018 v Slovenskej republike k 30. septembru tohto roka diagnostikovaných celkovo (u občanov SR i cudzincov) 76 nových prípadov HIV infekcie.

„U občanov Slovenskej republiky bolo od 1.1.2018 do 30.9.2018 diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 62 nových prípadov HIV infekcie (58 prípadov u mužov a 4 prípady u žien). V tomto období bolo diagnostikovaných 8 prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a 4 úmrtia pacientov s HIV infekciou,“ uviedol úrad.

Najviac prípadov sa objavilo medzi homosexuálmi, za nimi nasledovali heterosexuáli a potom užívatelia drôg. „U občanov Slovenskej republiky bola nákaza akvirovaná v 28 prípadoch homosexuálnym stykom, v 10 prípadoch heterosexuálnym stykom, v 2 prípadoch injekčným užívaním drog a v 22 prípadoch nebol zatiaľ spôsob prenosu nákazy stanovený. U cudzincov pri ich pobyte v Slovenskej republike bolo od 1. 1. do 30. 9. 2018 hlásených 14 nových prípadov HIV infekcie (z toho 1 prípad v štádiu AIDS),“ objasnil úrad.

Podľa štatistík, ktoré bratislavský regionálny úrad zdravotníctva zverejnil, bolo od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v Slovenskej republike registrovaných u občanov SR i cudzincov žijúcich na našom území 1.046 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Ide o obdobie od roku 1985 po 30. september 2018. „Z 884 prípadov u občanov Slovenskej republiky sa 783 vyskytlo u mužov a 101 u žien. U 116 osôb (103 mužov, 13 žien) prešla HIV infekcia do štádia AIDS a zaznamenaných bolo 72 úmrtí HIV infikovaných osôb (z toho 53 v štádiu AIDS),“ uviedol RÚVZ BA.

Statistika aids.jpg
zdroj: RÚVZ BA

„Väčšina HIV infekcií bola v SR zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi a získanie nákazy homosexuálnym stykom bolo stanovené v 63,4% prípadov. Heterosexuálnym stykom bolo prenesených 22,6% infekcií, 2,0% injekčným užívaním drog (z 18 prípadov väčšina získaná mimo SR), 0,1% transfúziou krvi (jeden prípad nákazy mimo SR v roku 1986) a v 11,9% prípadov nebol spôsob prenosu stanovený,“ pokračuje úrad vo svojej správe.

Statistika hiv 2.jpg
zdroj: RÚVZ BA

Ako na záver doplnil úrad, prvý deň v decembri je známy ako deň boja proti HIV/AIDS a červené stužky sú symbolom boja proti tejto zákernej chorobe. „AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás,“ uzavrel Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk