V Bratislavskom kraji je potrebné vybudovať minimálne 2 500 miest v materských školách

Montessori deti hra skolka materská skola
Foto: ilustračné, GettyImages

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie vyhlasuje výzvu za 23 mil. eur na nové miesta v škôlkach v kraji.

V Bratislavskom kraji chýba v materských školách (MŠ) aktuálne 2 500 miest, vzniknúť majú vďaka podpore z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Na tlačovej konferencii to uviedla podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Výzva na nové miesta

Vyhlasujeme výzvu za 23 mil. eur z eurofondov na nové miesta v MŠ v Bratislavskom kraji. Zároveň chceme takto pomôcť aj zmierňovať tlak, ktorý na predškolské zariadenia, ale aj na školy, bude v rámci migračnej krízy,“ uviedla ministerka.

Ako dodala, vo výzve riešia vytváranie nových miest v MŠ, rekonštrukciu, zvyšovanie kapacít aj technické vybavenie.

Verím, že z týchto prostriedkov by sme mohli pokryť tú potrebu 2 500 miest, ktoré momentálne v Bratislavskom kraji chýbajú,“ doplnila.

Cielená na Bratislavský kraj

Podľa Remišovej ide o jednu z prvých výziev, ktorá je cielená na Bratislavský kraj. „Doteraz sme cielili výzvy na vytváranie miest v MŠ na celom Slovensku a za 157 mil eur vzniklo 25-tisíc nových miest v škôlkach,“ skonštatovala.

Ako dodala, v rámci migračnej krízy doteraz o dočasné útočisko požiadalo viac ako 20-tisíc vojnových utečencov z Ukrajiny.

Sú to väčšinou matky s deťmi a cieľom je, aby sa deti mohli čo najrýchlejšie začleniť do školského procesu,“ poznamenala ministerka.

Potreby v súvislosti s riešením utečeneckej krízy sú podľa nej momentálne obrovské a pomoc koordinujú v spolupráci s ostatnými rezortmi, ako aj samosprávami.

Rozširovanie miest v MŠ

Súčasná výzva je v aktuálnom programovom období v poradí už štvrtou z IROP, ktorá je zameraná na rozširovanie miest v MŠ.

V dvoch doterajších celoslovenských výzvach sa o podporu mohol uchádzať tiež Bratislavský kraj, ktorý získal celkovú podporu takmer 14 mil. eur.

Ministerstvo okrem toho vlani vyhlásilo pre Bratislavský kraj výzvu z dotácií regionálneho rozvoja vo výške 4 mil. eur. O dotácie na rozširovanie kapacít škôlok môžu z výzvy žiadať mestské časti Bratislavy a mestá v kraji. Výzva je určená pre zriaďovateľov všetkých typov škôlok.

Podporu tak môžu získať nielen obecné, ale aj súkromné materské školy, tiež škôlky, ktoré spravujú občianske združenia a cirkvi,“ uzavrela Remišová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk