V Bratislavskom kraji je zriadených celkovo 11 stacionárov pre 110 klientov.
Po kontrolách Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR SR) v júni a júli nezistili nedostatky ani v jednom z 11 denných stacionárov registrovaných v Bratislavskom kraji. Naopak, pochvalu dostal denný stacionár Dom nádeje na Tomášikovej 8 v Bratislave. Pre Agentúru SITA to uviedla Barbora Petrová z tlačového a komunikačného odboru MPSVR SR. V Bratislavskom kraji je zriadených celkovo 11 stacionárov pre 110 klientov.
Stacionár Dom nádeje prevádzkuje Spolok sv. Vincenta de Paul. „Aktuálne máme v našom stacionári registrovaných 16 klientov. Stav je kolísavý vzhľadom k tomu, že našimi klientmi sú starí ľudia, ktorí po určitom čase a po zhoršení fyzického stavu idú do zariadení pre seniorov alebo do opatrovateľskej starostlivosti,“ vyjadrila sa riaditeľka Domu nádeje Libuša Miháliková a dodala, že v minulosti mali o dvoch až troch klientov menej, v súčasnosti však majú plný stav.
Interné kontroly podľa slov Mihálikovej sú robené prostredníctvom dochádzkovej listiny, do ktorej sa klienti denne zapisujú. „Svoje hodiny si klienti kontrolujú, pretože poplatok uhrádzajú práve na základe počtu hodín,“ uviedla a dodala, že MPSVR SR kontrolovalo práve prezenčné listiny, ale aj pracovníkov stacionáru a režim dňa. Takisto uviedla, že ministerstvo kontrolovalo stacionár prvýkrát.
Hospodárenie s finančnými príspevkami
Denné stacionáre z hľadiska ich hospodárenia s finančnými príspevkami má právomoc kontrolovať predovšetkým MPSVR SR. „Bratislavský samosprávny kraj je registračným orgánom, ktorý po splnení zákonných podmienok registruje poskytovateľov sociálnych služieb, medzi inými aj denné stacionáre. Tie môže kontrolovať len z hľadiska plnenia podmienok na zápis do Registra poskytovateľov sociálnych služieb,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa kraja Lucia Forman.
Čo sa týka kompetencií mesta Bratislava, čerpanie a efektívne využívanie verejných peňazí kontroluje mestský kontrolór. Ten však v rámci denných stacionárov nezistil žiadne nedostatky. „Denné stacionáre kontroluje MPSVR SR, hlavný mestský kontrolór a Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky. V súčasnosti vzniká pod záštitou MPSVR SR úrad pre dohľad nad kvalitou poskytovanej sociálnej služby,“ uviedol pre SITA hovorca Bratislavy Peter Bubla.
Porušenie pravidiel
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR odhalilo po kontrolách v júni a júli porušenie pravidiel vo viac ako polovici neverejných denných stacionároch. Najčastejšie sa týkali falšovania dochádzky klientov, opakovanej neprítomnosti zamestnancov, ale aj poskytovania len čiastočných služieb namiesto celodennej starostlivosti. V prípade verejných zariadení odhalili pochybenia v necelej tretine z nich.
Celkovo si ministerstvo posvietilo na 52 denných stacionárov, pričom v siedmich kontrolu vykonali opakovane. Na Slovensku je momentálne registrovaných 215 denných stacionárov pre 4 190 klientov. Úlohou zariadení je starať sa o klientov v priebehu dňa, v nočných hodinách sú doma alebo v spoločnosti príbuzných. Štát denným stacionárom prispieva sumy od 70 do 364 eur na klienta za mesiac, pričom táto čiastka závisí od stupňa jeho odkázanosti.