V Bratislavskom kraji schválili strategický dokument na zmenu klímy

Zivotné prostredie ochrana zmena klimy kraj
Foto: ilustračné, GettyImages

Adaptačný plán Bratislavského samosprávneho kraja na zmenu klímy má päť častí.

Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na zastupiteľstve schválili strategický dokument Adaptačný plán BSK na zmenu klímy. „Z pozície regionálnej samosprávy vidíme našu úlohu v rámci adaptačného plánu najmä vo vytváraní umožňujúceho prostredia pre systematický a na faktoch založený adaptačný proces. Jeho dôležitým faktorom je aj priama podpora miest a obcí, ktorých katastre tvoria územie kraja,“ vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.

Adaptačný plán má päť častí. Prvou je socioekonomická charakteristika kraja s dôrazom na klimaticko-adaptačné aspekty. Druhou je klimatologické posúdenie územia kraja z hľadiska súčasných a očakávaných dopadov zmeny klímy. Nasledujú kapitoly hodnotenie procesnej a územnej zraniteľnosti kraja, a taktiež vízie, ciele a príslušné opatrenia. Piatou kapitolou je mechanizmus implementácie a hodnotenia napĺňania cieľov.

Vízia, ciele a opatrenia strategickej časti, ako aj mechanizmus implementácie dokumentu sú nastavené tak, aby BSK mal v roku 2030 pripravené a už aj zapracované plánovacie, rozhodovacie a realizačné procesy takým spôsobom, že sa systémovo bude zvyšovať odolnosť kraja na dopady a dôsledky zmeny klímy.

Významnú časť dokumentu tvorí hodnotenie územnej zraniteľnosti na štyri dopady zmeny klímy – častejšie a intenzívnejšie vlny horúčav, povrchové záplavy, riečne záplavy a dlhodobé suchá,“ konštatuje samospráva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk