V bratislavskom Novom Meste sa naplnila vízia komunitného kompostovania

Kompostery na csl parasutistov radzianska nove mesto bratislava titulka.jpg
Zdroj: www.banm.sk

Vízia, aby aj obyvatelia panelákov mohli kompostovať rastlinný odpad z domácností, sa naplnila.

Po viac ako rok a pol trvajúcej príprave sa Priateľom Zeme a Kancelárii pre participáciu verejnosti v spolupráci s magistrátom podarilo získať potrebné potvrdenia, uskutočniť verejné obstarávanie na kompostéry a nakoniec ich aj namontovať.

Na prelome rokov namontovali Priatelia Zeme v spolupráci s participatívcami a Novomešťanmi kompostéry v 15 lokalitách Nového Mesta. Ľudia z panelákov po zaškolení naštartovali komunitné kompostovanie naplno. Ide o ojedinelý počin, lebo doteraz komunitné kompostovanie v tejto mestskej časti neexistovalo.

Kompostery na csl parasutistov nove mesto bratislava.jpg
Zdroj: https://www.banm.sk/data/att/10947.pdf

Keďže ide o novinku, viacerí obyvatelia prejavili obavu, že sa z kompostérov bude šíriť zápach, budú lákať hlodavce či tvoriť liaheň pre muchy a komáre. Do uzamykateľných kompostérov však majú prístup len zaškolení ľudia, ktorí separujú len rastlinné zložky z domácností a tie pri správnom kompostovaní nezapáchajú. Kompostéry stoja na oceľovom pletive, ktoré znemožňuje hlodavcom prístup do kompostéra. A ak by sa komunita o kompost nestarala správne, Priatelia Zeme kompostéry rozoberú a ponúknu inej komunite.

Ak bývate v niektorej lokalite v blízkosti kompostérov a chceli by ste sa pridať ku kompostovacej komunite, spojte sa s vedúcim kompostoviska. Kontakty nájdete na kompostovacom stanovišti na niektorom z kompostérov, ktoré sa nachádzajú na uliciach:
Čsl. parašutistov 5, Jurská 21, Ladzianskeho 12, Ovručská 3, Pri starej prachárni 13, Riazanská 22, Riazanská 54, Riazanská 74, Rozvodná 13, Sibírska 60, Trnavská 3, Vajnorská 28, Vihorlatská 4, Vihorlatská 16, Višňová 12.

Podrobnejšie informácie a aktuálny zoznam lokalít nájdete na tomto webe.

Kompostery na radzianskej nove mesto bratislva.jpg
Zdroj: https://www.banm.sk/data/att/10947.pdf

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk