Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kompostery na csl parasutistov radzianska nove mesto bratislava titulka.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.banm.sk
23. januára 2019 InéŽivotný štýl v Bratislave od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

V bratislavskom Novom Meste sa naplnila vízia komunitného kompostovania

Vízia, aby aj obyvatelia panelákov mohli kompostovať rastlinný odpad z domácností, sa naplnila.

Po viac ako rok a pol trvajúcej príprave sa Priateľom Zeme a Kancelárii pre participáciu verejnosti v spolupráci s magistrátom podarilo získať potrebné potvrdenia, uskutočniť verejné obstarávanie na kompostéry a nakoniec ich aj namontovať.

Na prelome rokov namontovali Priatelia Zeme v spolupráci s participatívcami a Novomešťanmi kompostéry v 15 lokalitách Nového Mesta. Ľudia z panelákov po zaškolení naštartovali komunitné kompostovanie naplno. Ide o ojedinelý počin, lebo doteraz komunitné kompostovanie v tejto mestskej časti neexistovalo.

Kompostery na csl parasutistov nove mesto bratislava.jpg
Zdroj: www.banm.sk

Keďže ide o novinku, viacerí obyvatelia prejavili obavu, že sa z kompostérov bude šíriť zápach, budú lákať hlodavce či tvoriť liaheň pre muchy a komáre. Do uzamykateľných kompostérov však majú prístup len zaškolení ľudia, ktorí separujú len rastlinné zložky z domácností a tie pri správnom kompostovaní nezapáchajú. Kompostéry stoja na oceľovom pletive, ktoré znemožňuje hlodavcom prístup do kompostéra. A ak by sa komunita o kompost nestarala správne, Priatelia Zeme kompostéry rozoberú a ponúknu inej komunite.

Ak bývate v niektorej lokalite v blízkosti kompostérov a chceli by ste sa pridať ku kompostovacej komunite, spojte sa s vedúcim kompostoviska. Kontakty nájdete na kompostovacom stanovišti na niektorom z kompostérov, ktoré sa nachádzajú na uliciach:
Čsl. parašutistov 5, Jurská 21, Ladzianskeho 12, Ovručská 3, Pri starej prachárni 13, Riazanská 22, Riazanská 54, Riazanská 74, Rozvodná 13, Sibírska 60, Trnavská 3, Vajnorská 28, Vihorlatská 4, Vihorlatská 16, Višňová 12.

Podrobnejšie informácie a aktuálny zoznam lokalít nájdete na tomto webe.

Kompostery na radzianskej nove mesto bratislva.jpg
Zdroj: www.banm.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X