Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potkan deratizacia ilustracny pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay
6. marca 2019 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDeň.skBratislavaDeň.sk Diskusia()

V Bratislavskom samosprávnom kraji sa vykoná celoplošná jarná deratizácia

V Bratislavskom samosprávnom kraji sa bude konať preventívna celoplošná deratizácia. Ako uviedol Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave, stane sa tak na základe zákona NR SR č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Ako doplnil úrad, jedným z opatrení je predchádzanie vzniku a šírenia prenosných ochorení, to formou regulácie živočíšnych škodcov. Potrebné opatrenia vykonávajú pritom všetky fyzické osoby – občania a taktiež fyzické osoby – podnikatelia, právnické osoby a taktiež obce.

„Synantrópne myšovité hlodavce (potkany, myši) sú živočíšne škodce, ktoré disponujú vysokou reprodukčnou schopnosťou, pričom za vhodných podmienok často dochádza k ich premnoženiu – jednak v stavbách a infraštruktúre ľudských sídiel a jednak aj v priľahlých vonkajších priestoroch. Najmä v prípade ich premnoženia sa môžu stať významným prameňom alebo faktorom prenosu viacerých prenosných (= infekčných) ochorení ľudí i zvierat a z tohto dôvodu môžu predstavovať činiteľa ohrozujúceho verejné zdravie,“ zdôvodnil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave potrebu deratizácie.

Ako ďalej pokračoval úrad vo svojom hlásení, aby sa práve tomuto predišlo, a dosiahla sa minimalizácia príslušného epidemiologického rizika v oblasti verejného zdravia, je potrebná pravidelná regulácia populácií uvedených živočíšnych škodcov.

„Jediným efektívnym spôsobom regulácie populácií škodlivých hlodavcov je pravidelná celoplošná deratizácia vykonávaná najmenej dvakrát ročne biocídnymi prípravkami určenými a schválenými na tento účel. Príslušný termín takejto akcie sa stanovuje podľa znalostí o reprodukčnom cykle živočíšnych škodcov, a to každoročne najprv v určených jarných (jarná fáza) a potom v určených jesenných (jesenná fáza) mesiacoch. Celoplošný a zároveň synchrónny výkon deratizácie má za cieľ zabezpečiť čo najefektívnejšiu likvidáciu škodcov na čo najväčšom území a má zároveň zabrániť ich migrácii z deratizačne ošetrených objektov a plôch do objektov takto neošetrených,“ spresnil regionálny úrad.

Ako ďalej doplnil úrad, celoplošná jarná deratizácia sa vykoná na území všetkých obcí Bratislavského samosprávneho kraja, a to v období od 1. apríla do 31. mája 2019.

Vykoná sa tým, že obce vykonajú deratizáciu v objektoch a na verejných priestranstvách v správe alebo vlastníctve obcí; fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby vykonajú deratizáciu v ich alebo nimi spravovaných objektoch, kanalizačných a kolektorových rozvodoch a areáloch určených na podnikanie a bývanie, vrátane objektov školských, zdravotníckych, športovo-rekreačných, telovýchovných a kultúrnych zariadení, zariadení sociálnych služieb, bytových a polyfunkčných domov, administratívnych budov, skladov i skládok odpadov; fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby deratizáciu uskutočnia prostredníctvom odborných firiem disponujúcich odbornou spôsobilosťou na vykonávanie činnosti: regulácia živočíšnych škodcov prípravkami určenými na profesionálne použitie; fyzické osoby – občania vykonajú deratizáciu na pozemkoch a v objektoch využívaných na chov hospodárskych zvierat a v prípade známok výskytu hlodavcov aj v pivničných a prízemných priestoroch rodinných domov a objektov určených na bývanie; fyzické osoby – občania deratizáciu môžu vykonať aj svojpomocne v obchodnej sieti dostupnými biocídnymi prípravkami v maloobchodných baleniach, ktoré sú určené a schválené na predmetný účel.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X