V bratislavskom Starom Meste bude čoskoro lepší vzduch, túto mestskú časť skrášlia štyri fontány

Fontana dievca so srnkou s figurou leva zena s krcahom ganymedova fontana kolaz.jpg

Staré Mesto Bratislava informovalo prostredníctvom svojej webovej stránky o tom, že ovzdušie v tejto mestskej časti už čoskoro vylepšia štyri staromestské fontány.

Fontány by mali byť v prevádzke od 15. apríla 2019, pričom voda vytryskne z Gabymedovej fotnány a z fotnány Dievča so srnkou na Hviezdoslavovom námestí, taktiež z fontány Žena s krčahom na Františkánskom námestí a z fontány Lev s erbom na Námestí SNP.

Okrem toho hlavné mesto Slovenska bude krášliť až 48 fontán, ktoré sú v prevádzke zvyčajne od apríla do konca septembra. Presné termíny závisia od počasia. Ako doplnila mestská časť, prevádzku a údržbu fontán zabezpečuje Generálny investor Bratislavy.

Ročná spotreba vody sa v priemere pohybuje okolo 15-tisíc metrov kubických. K najstaršej fontáne v Bratislave patrí tzv. Rolandova fontána, ktorú môžete vidieť na Hlavnom námestí. „Pôvodne bola pomenovaná podľa svojho objednávateľa, kráľa Maximiliána II. V roku 1752 ju na kráľov príkaz vybudoval Ondrej Luttringer, rakúsky kamenár z Deutsch Altenburgu. Dôvod bol čisto praktický – kráľ chcel, aby bol v meste vždy dostatok vody, a to aj pri požiaroch. Pri oslavách jeho korunovácie v roku 1563 totiž mesto zachvátil oheň a práve nedostatok vody bol dôvodom, prečo veľká časť mesta zhorela. Fontána bola zároveň akýmsi pomníkom obyvateľom, ktorí pri požiari zahynuli,“ píše sa na webe bratislavského Starého Mesta.

Ako dodáva mestská časť na záver, v súčasnosti sú fontány predovšetkým estetickým prvkom, ktorý skrášľuje verejný priestor. Význam však majú aj pri zlepšovaní kvality ovzdušia, a to najmä počas dní, kedy ľudí sužuje extrémne teplo, respektíve horúčavy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk