Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Muzeum_colnictva_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
4. augusta 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

V bývalej colnici pri Starom moste môže byť opäť múzeum

Do objektu bývalej colnice pri Starom moste by sa mohlo znovu nasťahovať Múzeum colníctva a finančnej správy. V múzeu mohli ľudia vidieť historické obdobia výberu mýta, daní a ciel na našom území z čias Rakúsko-Uhorska, prvej Československej republiky, socializmu, federácie až po súčasnosť.

Ako ďalej v tlačovej správe informuje hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, Finančná správa požiadala Magistrát hlavného mesta Bratislava o opätovný dlhodobý prenájom objektu.

Najmenšie slovenské múzeum sídlilo v priestoroch mýtneho domčeka od roku 2012, pre rekonštrukciu Starého mosta však muselo múzeum v marci 2014 pozastaviť prevádzku. Žiadosť o zriadenie múzea podpísanú prezidentom Finančnej správy Františkom Imreczem zaregistrovali na magistráte podľa Macíkovej začiatkom júla. Hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová žiadosť finančnej správy o opätovný prenájom objektu potvrdila.

Podľa nej žiadosť vyhodnocujú a posudzujú ju jednotlivé odborné oddelenia magistrátu. „Jediný orgán, ktorý v tomto prípade môže rozhodnúť, je mestské zastupiteľstvo. Preto tento materiál predloží hlavné mesto v štandardnom legislatívnom procese na odborné útvary magistrátu, do komisií mestského zastupiteľstva, do mestskej rady a mestského zastupiteľstva,“ spomenula Skokanová.

V mýtnom dome sídlil od roku 1890 do roku 1944 Úrad potravnej dane na čiare, ktorú zabezpečovala finančná stráž v rámci Generálneho finančného riaditeľstva so sídlom v Bratislave. V rokoch 1918 – 1919 a 1939 – 1945 tu bola colnica. Historický objekt zrenovovali členovia Spolku histórie colníctva a finančnej správy tak, aby v máji 2012 mohli privítať návštevníkov.

Návštevníci mali v múzeu možnosť spoznať, ako vyzerala pracovňa colníka v 30. rokoch minulého storočia. K vzácnym predmetom patrilo aj pôvodné sako rakúsko-uhorského financa z roku 1905. Je to originál, ktorý spolok získal zo súkromnej zbierky od zberateľa z Českej republiky. Súčasťou boli aj ukážky práce s colníckym drôtom, olovkami a kliešťami. K exponátom múzea patria aj rôzne predmety, ktoré colníci zadržali v minulých rokoch ako falzifikáty rôznych značiek, cigarety, alkohol či iný pašovaný tovar.

Hostia mohli získať okrem pamätnej pečiatky múzea aj colnícke pečiatky z rôznych období do vlastných turistických a cestovných dokladov i do návštevníckeho pasu vydaného múzeom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X