Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kastiel cunovo.jpg
Foto: maps.google.com
23. januára 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Čunove vznikne ekologické centrum slúžiace pre rozvoj ekoturizmu a environmentálnej výchovy

Ekocentrum chce svojich návštevníkov informovať o faune a flóre v chránených územiach dunajskej oblasti na Slovensku, Rakúsku aj Maďarsku.

Historický kaštieľ v mestskej časti Čunovo prejde rekonštrukciou a v jeho priestoroch vytvoria ekologické centrum, ktoré bude slúžiť pre rozvoj ekologického turizmu a environmentálnej výchovy. Celý projekt vyjde približne na 5,2 milióna eur.

Ekocentrum chce svojich návštevníkov informovať o faune a flóre v chránených územiach dunajskej oblasti na Slovensku, Rakúsku aj Maďarsku. Jeho budovanie odštartuje v januári, celý projekt má byť hotový v roku 2022. Na svojej internetovej stránke o tom informovala Štátna ochrana prírody (ŠOP).

Prepojenie so zahraničím

Projekt bude financovaný prostredníctvom programu spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko 2014-2020.

Na jeho realizácii sa chystá podieľať aj Bratislavský samosprávny kraj, Štátna ochrany prírody, DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie a rakúsky partneri – správy národných parkov Donau-Auen a Neziderské jazero-Seewinkel.

Podobný projekt na Slovensku doteraz neexistoval. Ekocentrum bude slúžiť nielen bratislavskému regiónu ale aj návštevníkom z iných častí Slovenska či zahraničia. Prepojí aj rakúske národné parky s s maďarskými. Vznikne tak ucelená ponuka ekoturizmu vnútrozemskej delty Dunaja.

Tematické zameranie

Vytvorením stálej modernej interaktívnej expozície s tematickými zameraním na okolie Dunaja, celkovo aj na lokality CHKO Dunajských luhov, ako nášho prírodného dedičstva, dôjde k prenosu cenných poznatkov ohľadom prírodných rozmanitostí a udržateľného prírodného turizmu prihraničných regiónov ako protipólu k jeho masovému rozvoju,“ povedal generálny riaditeľ ŠOP SR Martin Lakanda.

Z celkovej sumy 5,2 milióna eur bude 3,2 milióna hradených z programu INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko 2014-2020, ďalšie dva milióny eur prispejú správy národných parkov Donau-Auen a Neziderské jazero-Seewinkel.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X