Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zberny dvor dubravka eia.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
enviroportal.sk

V Dúbravke kreslia zberný dvor, má zlepšiť podmienky na separáciu odpadu

Zberný dvor by mal pribudnúť na území ohraničenom z východnej strany areálom Veterinárnej polikliniky, z južnej strany ohraničenom prístupovou cestou Pod brehmi a zo západnej strany susediacom s opustenou záhradou. Severnú hranicu riešeného územia tvorí ulica Polianky.

Ako sa uvádza v zámere, „navrhovaná činnosť výstavby a prevádzky zberného dvora na ulici Polianky bude zabezpečovať dočasné uloženie vytriedených zložiek komunálnych odpadov a ich následný odvoz na ďalšie využitie. Časť spevnených plôch (SO.02) bude slúžiť ako priestor na zhromažďovanie biologicky rozložiteľného odpadu z údržby zelene ako bioodpad zo triedeného zberu zo záhrad a surových rastlinných zvyškov z domácností. Na zber vytriedených zložiek komunálnych odpadov ako drobný stavebný odpad, plasty, papier, textílie, sklo, budú slúžiť mobilné kontajnery.“

V areáli majú byť umiestnené lisovacie kontajnery na plasty, textílie, papier a drevo. Prevádzková doba navrhovaného zberného dvora bude počas pracovného týždňa a v sobotu od 8. do 18. hodiny, v nedele a sviatky má byť zatvorené. S výstavbou by chcel navrhovateľ začať v roku 2019.

Dva varianty

Návrh bol predložený v dvoch variantoch, pričom variantnosť spočíva vo výmere zelených plôch v rámci riešeného územia. V prvom variante sa počíta s celkovou plochou zelene 548,1 metra štvorcového, čo predstavuje 24,9 %. V druhom variante sa počíta s plochou zelene vo výmere 663,1 metra štvorcového.

„Vybudovaním zberného dvora je snaha poskytnúť pre občanov, ako i držiteľov komunálnych odpadov, možnosť zbaviť sa odpadu v zariadení na dočasný zber odpadov, ktoré spĺňa všetky náležitosti právnych predpisov v oblasti odpadového hospodárstva s cieľom minimalizovať možné negatívne účinky zbieraných odpadov na životné prostredie, alebo zdravie ľudí. Zriadením zberného dvora, predovšetkým zavedením vhodného systému nakladania s odpadmi a tiež zvyšovaním environmentálneho povedomia občanov by sa malo zamedziť vzniku nelegálnych skládok a obmedziť ukladanie recyklovateľných odpadov na skládku,“ uvádza sa ako odôvodnenie zámeru.

Celkové náklady na stavbu sú odhadnuté na 600 000 eur.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X