V Dúbravke majú novinku: Chodcov bude na prichádzajúcu električku upozorňovať nová signalizácia

Prichadzajucu elektricku okrem zvukovej a svetelnej signalizacie na semafore od aprila 2019 oznamuju aj blikajuce svetla v dlazbe.jpg
Zdroj: imhd.sk

Pred priechodom bude chodcov na prichádzajúcu električku upozorňovať nová signalizácia.

V roku 2014, kedy sa konala rekonštrukcia električkovej trate, pribudli v Dúbravke tri priechody pre chodcov, ktoré nie sú nijakým spôsobom riadené a ležia medzi dvoma svetelne riadenými priechodmi cez cestnú komunikáciu. Na zastávke Švantnerova bol pred rekonštrukciou svetelne riadený, čo mnohokrát zbytočne zdržiavalo premávku električiek. Chodci idúci na zelenú cez cestu sa musia pred vkročením na električkovú trať presvedčiť, či sa neblíži električka, ktorej musia dať prednosť.

Priechody boli postavené tak, aby chodci prichádzali k trati čelom k prichádzajúcej električke. Najprv boli na zábradliach týchto priechodov umiestnené výstražné tabuľky s informáciou o prednosti električky a tie neskôr sa nahradili väčšími tabuľami. Na priechodoch Švantnerova, Drobného a medzi zastávkami OD Saratov a Pri kríži boli v roku 2017 doplnené svetelné aj akustické signalizátory prichádzajúcej električky. Svetelná signalizácia je umiestnená na úrovni semaforov pre chodcov a pozostáva z dvoch blikajúcich piktogramov električky.

Niektorí chodci si neuvedomujú riziká svojho nezodpovedného konania

Napriek všetkým opatreniam sa nájdu aj takí chodci, ktorí si blížiacu sa električku nevšimnú, prípadne pozabudnú na to, že má prednosť a vojdú jej do dráhy. Takýto chodci sú nebezpeční nie len pre seba, ale aj pre okolie a to v prípade cestujúcich v električke, ktorí sa pri náhlom prudkom brzdení môžu zraniť. Podľa portálu imhd.sk došlo od rekonštrukcie na týchto priechodoch už ku 6 kolíziám električiek s chodcami, pričom jedna mala tragický koniec.

Mesto pre tieto prípady zriadilo ďalšiu doplnkovú svetelnú signalizáciu upozorňujúcu chodcov na blížiacu sa električku na zastávke Švantnerova. Nová signalizácia má svetlá zabudované priamo v dlažbe pred električkovou traťou. Pätica svietidiel na oboch stranách tak striedavým blikaním upozorňuje chodcov na prichádzajúcu električku.

Nová signalizácia by mala pomôcť pri prevencii kolízii

Podľa informácií z magistrátu bude takáto signalizácia zatiaľ skúšobne iba na tomto priechode. „Po vyhodnotení prevádzky prvého priechodu by sme v prípade pozitívneho prínosu boli radi, ak by boli aj ďalšie priechody vybavené takouto signalizáciou,‟ uviedol hovorca hlavného mesta Peter Bubla. Nová signalizácia by mala byť nápomocná pri prevencii kolízii a to hlavne v prípadoch, kedy sa chodci správajú nezodpovedne pri prechádzaní cez cestu. Pomôcť by mohla podľa portálu najmä deťom a osobám na invalidnom vozíku, ktorým na jednu stranu zhoršuje rozhľad na trať plot zabraňujúci prebiehaniu chodcov cez koľaje mimo priechodov pre chodcov.

Už v minulosti bola podobná svetelná indikácia prechádzajúcej električky nainštalovaná v pešej zóne na Obchodnej ulici pri rekonštrukcii električkovej trate v roku 2006. Pás svietidiel v dlažbe uprostred električkovej trate je však už dlhú dobu nefunkčný.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk