Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Invazivne dreviny dubravka vyrub.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Reprofoto: www.facebook.com
4. decembra 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Dúbravke plánujú odstrániť invazívne dreviny, pracuje sa na ich označení

Dúbravka invazívne dreviny odstraňuje postupne, tak, aby lokalita nezostala bez porastov.

Bratislavská Dúbravka označuje invazívne dreviny, ktoré následne odstráni. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinatová.

Dúbravka invazívne dreviny na svojich pozemkoch odstraňuje postupne, tak, aby lokalita nezostala bez porastov. Injektované stromy vo verejnej zeleni označila a uvoľnené plochy dopĺňa postupne novými výsadbami stromov,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že invazívne druhy drevín majú negatívny vplyv na naše pôvodné druhy a biotopy a zásadne menia krajinu, čo sa týka skladby drevín.

Sú tiež častým alergénom a môžu spôsobovať kožné poranenia. Z tohto dôvodu aj mestská časť pristupuje v zmysle zákona k ich odstraňovaniu,“ doplnila.

Invazívne dreviny

Invazívne dreviny prežívajú aj v nepriaznivom prostredí, vysokých teplotách a suchu. Vedia sa rýchlo šíriť ako nálety a tak obsadzujú nové plochy, netrpia chorobami ani škodcami.

Pajaseň žliazkatý a javorovec jaseňolistý patria k najčastejším invazívnym drevinám v Dúbravke. Na Slovensko sa dostali hlavne pre svoju hospodársku, okrasnú a medonosnú funkciu,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že podľa zákona o ochrane prírody krajiny a krajiny má vlastník pozemku invazívne dreviny odstraňovať a na ich výrub nie je potrebné povolenie.

Niektoré mestské časti už dostali upozornenie na odstránenie inváznych drevín vo verejnej zeleni od Slovenskej inšpekcie životného prostredia,“ uviedla Zuzana Knetigová z Oddelenia životného prostredia miestneho úradu.

Pomoc z miestneho úradu

Ak majiteľovi rastie na pozemku drevina a nie je si istý, či ide o invazívnu drevinu, môže sa obrátiť na Oddelenie životného prostredia miestneho úradu.

Postup odstraňovania inváznych drevín je presne stanovený vo vyhláške o ochrane prírody a krajiny. Najskôr je potrebné vykonať injektáž a následne, keď je strom suchý, môže prísť k odstráneniu,“ približuje Kristína Kotvasová z Oddelenia životného prostredia miestneho úradu.

Toto odstraňovanie sa musí robiť mimo vegetačného obdobia, čiže od 1. októbra do 31. marca,“ uzavrela Knetigová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X