V Dúbravke plánujú odstrániť invazívne dreviny, pracuje sa na ich označení

Invazivne dreviny dubravka vyrub.jpg
Reprofoto: www.facebook.com

Dúbravka invazívne dreviny odstraňuje postupne, tak, aby lokalita nezostala bez porastov.

Bratislavská Dúbravka označuje invazívne dreviny, ktoré následne odstráni. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinatová.

Dúbravka invazívne dreviny na svojich pozemkoch odstraňuje postupne, tak, aby lokalita nezostala bez porastov. Injektované stromy vo verejnej zeleni označila a uvoľnené plochy dopĺňa postupne novými výsadbami stromov,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že invazívne druhy drevín majú negatívny vplyv na naše pôvodné druhy a biotopy a zásadne menia krajinu, čo sa týka skladby drevín.

Sú tiež častým alergénom a môžu spôsobovať kožné poranenia. Z tohto dôvodu aj mestská časť pristupuje v zmysle zákona k ich odstraňovaniu,“ doplnila.

Invazívne dreviny

Invazívne dreviny prežívajú aj v nepriaznivom prostredí, vysokých teplotách a suchu. Vedia sa rýchlo šíriť ako nálety a tak obsadzujú nové plochy, netrpia chorobami ani škodcami.

Pajaseň žliazkatý a javorovec jaseňolistý patria k najčastejším invazívnym drevinám v Dúbravke. Na Slovensko sa dostali hlavne pre svoju hospodársku, okrasnú a medonosnú funkciu,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že podľa zákona o ochrane prírody krajiny a krajiny má vlastník pozemku invazívne dreviny odstraňovať a na ich výrub nie je potrebné povolenie.

Niektoré mestské časti už dostali upozornenie na odstránenie inváznych drevín vo verejnej zeleni od Slovenskej inšpekcie životného prostredia,“ uviedla Zuzana Knetigová z Oddelenia životného prostredia miestneho úradu.

Pomoc z miestneho úradu

Ak majiteľovi rastie na pozemku drevina a nie je si istý, či ide o invazívnu drevinu, môže sa obrátiť na Oddelenie životného prostredia miestneho úradu.

Postup odstraňovania inváznych drevín je presne stanovený vo vyhláške o ochrane prírody a krajiny. Najskôr je potrebné vykonať injektáž a následne, keď je strom suchý, môže prísť k odstráneniu,“ približuje Kristína Kotvasová z Oddelenia životného prostredia miestneho úradu.

Toto odstraňovanie sa musí robiť mimo vegetačného obdobia, čiže od 1. októbra do 31. marca,“ uzavrela Knetigová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk