Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
biodiverzné luky dubravka kosenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
11. júna 2020 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Dúbravke vzniknú biodiverzné lúky, kosiť ich budú len dvakrát ročne

V rámci projektu Kvitnúce lúky ide o lokality, ktoré sa budú kosiť dvakrát ročne.

Dúbravka vybrala sedem lokalít, kde vzniknú biodiverzné lúky. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinatová.

Mestská časť Bratislava – Dúbravka ich vybrala v spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ),“ uviedla hovorkyňa. Mestská časť sa tak aj v tomto roku pridáva k obciam a mestám, ktoré sa o zeleň na vybraných miestach starajú spôsobom šetrnejším k prírode.

Biodiverzné lúky budú pri detskom ihrisku na Cabanovej ulici, pred predajňou potravín na Homolovej ulici, pri reštaurácii na Fedákovej ulici, pri bytovom dome na Koprivnickej 15  v záhrade miestneho úradu na Žatevnej ulici a dve budú na ulici Janka Alexyho.

Kosenie lúk

Biodiverzné lúky v Dúbravke sa budú kosiť dvakrát ročne, pomáhajú prežiť hmyzu a zároveň ochladzovať prostredie. Charakteristické sú vyšším trávnatým porastom.

Kosenie a starostlivosť o zelené plochy prebieha vo vybraných lokalitách tak, aby sa na nich zachovala druhová rozmanitosť rastlín a živočíšnych druhov,“ približuje vedúca oddelenia životného prostredia miestneho úradu Mária Smiešková.

Špeciálne označenie

Miesta s regulovaným kosením mestská časť tento rok aj špeciálne označila. „Plochy sa tak dajú ľahko nájsť aj vďaka informačnej tabuli s dúbravským dizajnom, ktorá hovorí tiež o možnosti pozorovania vývoja a pestrosti druhovej rozmanitosti na ploche kvitnúcej lúky,“ vysvetlila hovorkyňa.

Taktiež doplnila, že lúčne porasty sú priateľské k opeľovačom, majú väčšiu schopnosť zadržiavať zrážkovú vodu, znižujú prašnosť a napomáhajú ochladzovaniu okolitého prostredia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X