V Dúbravke vzniknú biodiverzné lúky, kosiť ich budú len dvakrát ročne

biodiverzné luky dubravka kosenie
Foto: ilustračné, GettyImages

V rámci projektu Kvitnúce lúky ide o lokality, ktoré sa budú kosiť dvakrát ročne.

Dúbravka vybrala sedem lokalít, kde vzniknú biodiverzné lúky. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinatová.

Mestská časť Bratislava – Dúbravka ich vybrala v spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ),“ uviedla hovorkyňa. Mestská časť sa tak aj v tomto roku pridáva k obciam a mestám, ktoré sa o zeleň na vybraných miestach starajú spôsobom šetrnejším k prírode.

Biodiverzné lúky budú pri detskom ihrisku na Cabanovej ulici, pred predajňou potravín na Homolovej ulici, pri reštaurácii na Fedákovej ulici, pri bytovom dome na Koprivnickej 15  v záhrade miestneho úradu na Žatevnej ulici a dve budú na ulici Janka Alexyho.

Kosenie lúk

Biodiverzné lúky v Dúbravke sa budú kosiť dvakrát ročne, pomáhajú prežiť hmyzu a zároveň ochladzovať prostredie. Charakteristické sú vyšším trávnatým porastom.

Kosenie a starostlivosť o zelené plochy prebieha vo vybraných lokalitách tak, aby sa na nich zachovala druhová rozmanitosť rastlín a živočíšnych druhov,“ približuje vedúca oddelenia životného prostredia miestneho úradu Mária Smiešková.

Špeciálne označenie

Miesta s regulovaným kosením mestská časť tento rok aj špeciálne označila. „Plochy sa tak dajú ľahko nájsť aj vďaka informačnej tabuli s dúbravským dizajnom, ktorá hovorí tiež o možnosti pozorovania vývoja a pestrosti druhovej rozmanitosti na ploche kvitnúcej lúky,“ vysvetlila hovorkyňa.

Taktiež doplnila, že lúčne porasty sú priateľské k opeľovačom, majú väčšiu schopnosť zadržiavať zrážkovú vodu, znižujú prašnosť a napomáhajú ochladzovaniu okolitého prostredia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk