V Galérii Umelka sa koná medzinárodná výstava textilu

Galéria Umelka
maps.google.sk

Pamäť textilu je témou 17. medzinárodnej výstavy textilnej miniatúry, ktorú dnes o 17. hodine otvoria v bratislavskej Galérii Umelka.

„Výberová výstava a súťaž sa koná každý rok a po 17 rokoch svojho trvania si získala široký medzinárodný ohlas. Dokazuje to stúpajúci počet prihlásených umelcov zo všetkých kútov sveta, z ktorých porota vyberá na výstavu,“ informujú organizátori – Slovenské združenie textilných výtvarníkov TXT.

Téma výstavy poukazuje na globalizáciu, ktorá zasiahla takmer všetky oblasti ľudskej činnosti a tvorivosti a zotrela mnohé kultúrne rozdiely. Zároveň upozorňuje, že textilná tvorba, ktorá čerpá z konkrétnych tradícií si doteraz zachovala svoje špecifiká.

Počas dnešného slávnostného otvorenia vyhlásia ocenenia zo 17. ročníka výstavy: Cenu poroty, Cenu združenia TXT a Cenu v študentskej kategórii. Ocenení autori sa predstavia samostatnou kolekciou v budúcom ročníku výstavy.

Záujem o účasť na výstave v súťaži prejavilo 197 autorov z 30 krajín. Medzinárodná porota zložená z odborníkov zo Slovenska, Rakúska a z Veľkej Británie vybrala do konečného výberu 68 profesionálnych umelcov a 27 študentov z 20 krajín. Približne štvrtina autorov je zo Slovenska.

„Z geografického pohľadu sú zastúpené predovšetkým krajiny strednej a severnej Európy, zúčastňuje sa aj niekoľko umelcov a študentov z Kanady, USA, Mexika, Japonska a veľmi zaujímavý príspevok je z Nového Zélandu,“ avizujú organizátori.

Súčasťou medzinárodnej výstavy je prezentácia tvorby troch ocenených autoriek z predchádzajúceho ročníka. Tentoraz je to Magdalena Kleszyńska z Poľska, Patrícia Klöcklerová zo Slovenska a Daniela Barochová z Českej republiky.

K výstave Pamäť textilu vo štvrtok 4. júna otvoria v Galérii X na Zámočníckej ulici ako sprievodné podujatie výstavu textilných miniatúr litovskej umelkyne Jurate Petruskeviciene „Herbarium of Rinkoto“.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk