Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výsadba zelen stromy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
11. marca 2021 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Karlovej Vsi miznú drevené kolíky, sú nimi označené miesta výsadby stromov a kríkov

Zamestnanci hlavného mesta drevenými kolíkmi vyznačia miesta, kde nové stromy vysadia.

V Karlovej Vsi vyrúbe mesto invazívne dreviny, nahradí ich novou výsadbou. Karlova Ves o tom informuje na svojej webovej stránke.

Na Janotovej a Tilgnerovej hlavné mesto vo štvrtok 11. marca, resp. v piatok 12. marca vyrúbe viacero jedincov invázneho javorovca jaseňolistého. Vyrúbané stromy však nahradí novými stromami a kríkmi,“ uviedla mestská časť.

Drevené kolíky

Za týmto účelom zamestnanci hlavného mesta drevenými kolíkmi vyznačia miesta, kde nové stromy vysadia.

V poslednej dobe sa nám stáva, že nám niekto, pravdepodobne v domnienke, že sa chystá nejaká výstavba, povyťahuje kolíky, ktoré sme vytýčili s geodetom na mieste chystanej výsadby nových stromov. Aby sme predišli tomuto omylu, vopred touto cestou informujeme obyvateľov Karlovej Vsi o mieste plánovaného výrubu inváznych drevín a výsadbe nových,“ vysvetľuje Veronika Trnková z oddelenia tvorby mestskej zelene magistrátu hlavného mesta.

Vytláča pôvodné dreviny

Javorovec jaseňolistý je invázna drevina pochádzajúca zo Severnej Ameriky, ktorá dosahuje výšku do 20 metrov. Dlho kvitne, je odolný proti nepriaznivým podmienkam prostredia a je schopný rásť na rôznych typoch stanovíšť.

Ľahko sa rozmnožuje a jeho silná konkurenčná schopnosť je podporená žiadnym, alebo len malým počtom prirodzených nepriateľov z radov parazitov a chorôb. Aj vďaka týmto schopnostiam vytláča z prostredia pôvodné druhy drevín,“ vysvetľuje mestská časť.

Povinnosť odstraňovať invázne dreviny vyplýva zo zákona o ochrane prírody a krajiny.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X