Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Materska skola koliskova.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, Materská škola Kolísková
15. októbra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V Karlovej Vsi prispôsobia obnovu škôlky klimatickým zmenám, bude tiež energeticky nenáročná

Kľúčové témy projektu sú okrem znižovania emisií CO2 aj hĺbková obnova budov, adaptácia a predchádzanie zmene klímy.

V bratislavskej mestskej časti Karlova Ves plánujú rekonštrukciu Materskej školy (MŠ) na Kolískovej ulici 14 s prihliadnutím na klimatické zmeny. Obnova s prvkami zelenej infraštruktúry by mala priniesť zníženie uhlíkovej stopy najmenej o 60 percent. Mestská časť zrekonštruuje škôlku v rámci projektu Deliver, ktorého jedným z cieľov je zvýšiť odolnosť sídlisk voči klimatickej zmene a súčasne znížiť hodnotu CO2. Prvá etapa prác sa má začať v lete 2020. Informovala o tom mestská časť na svojej internetovej stránke.

Verejné obstarávanie na realizáciu hĺbkovej obnovy materskej školy je plánované v januári 2020. Prvá etapa rekonštrukčných prác je plánovaná na júl a august 2020. Finálne práce sú naplánované na rok 2021.

Projektovú dokumentáciu na hĺbkovú obnovu zelene doplnenú o prvky na zníženie energetickej náročnosti budovy a zelené opatrenia pripravili v rámci projektu Deliver. Kľúčové témy projektu Deliver sú okrem znižovania emisií CO2 aj hĺbková obnova budov, adaptácia a predchádzanie zmene klímy, hodnotenie zraniteľnosti sídlisk, prírode blízke riešenia či podpora biodiverzity v sídelnom prostredí.

Zelená strecha škôlky

Škôlka má využívať zrážkovú vodu na splachovanie toaliet a zalievanie vegetačných stien a novovysadenej zelene v obnovených átriách. Strechu škôlky nemôžu premeniť na „zelenú“, pretože jej to nedovoľujú statické parametre. Vďaka zateplenej fasáde a streche sa výrazne zníži spotreba tepla budovy.

Ďalšiu úsporu energií prinesie využívanie solárnych panelov na ohrev vody a vetranie rekuperáciou. Tá zaistí čerstvý a čistý vzduch bez toho, aby z miestností unikalo teplo. Hojné množstvo zelene a vodný prvok neprinesie deťom len príjemnejšie prostredie, ale aj kvalitnú mikroklímu,“ uviedla Karlova Ves.

V prostredí Karlovej Vsi kladú dôraz na redukciu v súčasnosti vysokých nákladov na prevádzku budov, ktoré má mestská časť v správe, na znižovanie nákladov na ich údržbu a parciálne opravy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X