V Karlovej Vsi sa už nachádzajú parkovacie senzory pod parkovacími miestami pre ZŤP osoby

Karlova ves pribisova parkovanie senzor mestska policia mapy.jpg

Bratislavská mestská časť Karlova Ves skúšobne osadila pod parkovacie miesta vyhradené pre ZŤP osoby špeciálne senzory.

Ťažko zdravotne postihnuté osoby s parkovacou kartou budú v Karlovej vsi parkovať už jednoduchšie. Mestská časť totižto osadila pod 23 vyhradenými miestami na Pribišovej ulici inteligentné parkovacie senzory. Funguje to tak, že ak obsadí toto vyhradené miesto „zdravý“ vodič, okamžite bude o tom informovaná mestská polícia.

Ľudia s vážnymi zdravotnými problémami majú ťažkostí viac ako dosť. Je bezohľadné, ak im svojím parkovaním vedome či nevedome ešte viac komplikujeme život. Rozhodli sme sa preto otestovať systém senzorov. Začneme sledovať najskôr na Pribišovej ulici obsadenosť konkrétnych parkovacích miest pre osoby so zdravotným postihnutím. V budúcnosti by sa táto metóda mohla uplatniť aj pri zavádzaní rezidentského parkovania,“ povedala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Senzor dokáže zistiť elektronickú kartu ZŤP vodiča v aute a tak rozozná, či na mieste parkuje auto oprávnene. Inteligentný senzor je nastavený tak, že ak zistí neoprávnené parkovanie, informuje mestskú políciu, ktorá prípad dorieši. „Mestská časť Karlova Ves je prvou samosprávou na Slovensku, ktorá zaviedla prepracovaný a automatizovaný systém monitorovania vyhradených parkovacích miest,“ uvádza Marek Líška, zástupca spoločnosti PosAm, ktorá poskytuje aplikačné vybavenie.

Veliteľ Expozitúry MsP Bratislava IV hlavný komisár Vladimír Šustr informoval, že v minulom roku hliadky mestskej polície na celom území hlavného mesta riešili neuveriteľných 1 258 prípadov neoprávneného parkovania na miestach pre osoby s preukazom ZŤP, pričom v Karlovej Vsi ich bolo 241. Vodič, ktorý na takomto mieste parkuje neoprávnene môže byť pokutovaný až do výšky 150 eur.

Detektor vozidla v kombinácii s elektronickou kartou (iPermit) vo veľkosti kreditnej karty je technológia, ktorá umožňuje ochrániť parkovacie miesto, ktoré je priradené konkrétnemu držiteľovi. Nainštalovali sme 23 senzorov a distribuovali 23 elektronických kariet. Tie si noví majitelia odložili do vozidla. Po každom zaparkovaní senzor kontroluje, či je elektronická karta v zaparkovanom vozidle. Ak nie je, vyšle informáciu o nepovolenom parkovaní a umožní zásah mestskej polície,“ povedal Ondrej Závodský, zástupca spoločnosti GOSPACE pre technologické zabezpečenie inteligentných senzorov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk