V kraji by mali odľahčiť dopravu terminály verejnej dopravy aj skapacitňovanie železničných tratí

Vlak zeleznica bratislava.jpg
Foto: ilustračné, bratislava.sk

Jedným z pripravovaných projektov na odľahčenie dopravy je skapacitnenie železničnej trate smerom do Galanty.

Dopravu v Bratislavskom kraji majú odľahčiť terminály verejnej dopravy aj skapacitňovanie železničných tratí. Ako uvádza Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na sociálnej sieti, jednou z najväčších výziev v kraji je doprava, pričom nosnou je tá koľajová.

Podľa samosprávy je nevyhnutné prepájať obce a mestá v okolí Bratislavy, aby obyvatelia presadli z áut do verejnej dopravy.

Tá však musí byť rýchla, bezpečná a pohodlná. Riešením sú terminály integrovanej dopravy, ktoré v spolupráci s mestami a obcami budujeme, alebo takzvané skapacitňovanie existujúcich železníc,“ konštatuje kraj. Jedným z príkladov je obvod Bernolákovo – Ivanka pri Dunaji a Zálesie.

Medzinárodná trať

Medzinárodná trať podľa samosprávy už dávno nezodpovedá nárokom obyvateľov na dopravu, práve naopak, nákladné vlaky prechádzajúce cez Bernolákovo komplikujú život obyvateľom obce.

Maximálne podporujeme ministerstvo dopravy a Železnice SR, aby urýchlili prípravu modernizácie a skapacitnenia trate smerom do Galanty,“ zdôraznil predseda BSK Juraj Droba.

Rozšírenie perónov

V pláne je aj rozšírenie perónov stanice v Bernolákove, čo umožní pristaviť dlhšie vlaky a prepraviť viac osôb. Potrebné je aj mimoúrovňové križovanie, aby bola trať priechodná a bezpečná.

Výsledkom bude, že do/z Bratislavy sa z tohto exponovaného smeru prepraví oveľa viac ľudí vlakmi, čo bude mať pozitívny dopad aj na kvalitu ovzdušia,“ uzavrel Droba.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk