V kraji je cykloturistika veľmi obľúbená, vlani lámala rekordy

Cyklomost cyklotrasa bicykel cyklisti cyklistika.jpg

Obľúbenou cyklotrasou je Viedenská cesta či Cyklomost slobody, kraj pripravuje aj ďalšie cyklotrasy.

Najvyťaženejšou cyklotrasou v Bratislavskom kraji je Viedenská cesta. V roku 2022 tadiaľ prešlo viac ako 400-tisíc cyklistov. Veľkej obľube sa teší aj Cyklomost slobody, ktorým vlani prešlo na bicykli takmer 300-tisíc ľudí.

Vyplýva to z údajov automatických sčítačov cyklistov za rok 2022. Informoval o tom v tlačovej správe riaditeľ odboru komunikácie a propagácie Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Michal Feik.

Kilometre cyklotrás

V Bratislavskom kraji sa podľa jeho predsedu Juraja Drobu nachádza takmer 1 200 kilometrov značených cyklotrás. Vedú podľa jeho slov popri vodných tokoch, cez lesy a kopce, či popri jazerách.

Župa v poslednom desaťročí investovala do rozvoja cykloturistiky nemalé finančné prostriedky a efekt je viditeľný. Krajom brázdia státisíce cyklistov a ich počty neustále rastú,“ zhodnotil.

Automatické sčítače

Konkrétne dáta o prejazdoch cyklistov priamo v teréne zaznamenávajú automatické sčítače, ktoré prevádzkujú organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism (BRT) a Bratislava Tourist Board (BTB). V Bratislavskom kraji je ich nainštalovaných šesť.

Najvyťaženejšou cyklotrasou je spomínaná Viedenská cesta, ktorá vznikla v roku 2012 a nachádza sa na medzinárodnej cyklotrase Eurovelo 6. Je tiež dôležitou mestskou cyklotrasou. Na úseku medzi Starým mostom a Mostom SNP zase prešlo vlani spolu takmer 417-tisíc cyklistov.

Veľkej obľube sa dlhodobo teší Cyklomost slobody otvorený pred viac ako desiatimi rokmi. Úplnou cyklistickou novinkou na území Bratislavského kraja je most Vysomarch, ktorý prekleňuje rieku Moravu medzi Vysokou pri Morave a rakúskym mestečkom Marchegg. Leží na medzinárodnej cyklotrase železnej opony Eurovelo 13. Otvorený bol v máji 2022 a odvtedy sa po ňom previezlo takmer 48-tisíc cyklistov.

Rozvoj cykloturistiky

V rozvoji cykloinfraštruktúry a cykloturistiky bude samosprávny kraj pokračovať. „Župa ako investor pripravuje ďalšie projekty s cieľom vytvoriť sieť bezpečných, segregovaných a navzájom poprepájaných cyklotrás,“ spresnila riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK Barbora Lukáčová.

Ide napríklad o nový cyklomost cez Malý Dunaj, ktorý spojí obľúbené Korzo Zálesie s Malinovom, ďalej cykloturistické prepojenie katastra mestskej časti Bratislava – Vrakuňa, Mosta pri Bratislave a Zálesia, či vinohradnícku cyklotrasu, ktorá v budúcnosti povedie zo Svätého Jura cez Pezinok do Modry.

Župa už avizovala výstavbu tretieho cyklomosta cez rieku Moravu pri obci Gajary. Po vysporiadaní majetkovoprávnych a vlastníckych vzťahov sa chce župa pustiť aj do rekonštrukcie medzinárodnej cyklotrasy železnej opony Eurovelo 13.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk