V kraji pribudne záchytné parkovisko pri termináli integrovanej dopravy za takmer milión eur

Zácia záchytného parkoviska pri termináli integrovanej dopravy v Senci. Dvojpodlažný parkovací domu bude mať kapacitu 84 miest pre osobné automobily
Foto: SITA/BSK

Zhotoviteľom bude spoločnosť BeMiCon s cenou 925-tisíc eur s DPH, projekt bude financovaný z eurofondov.

Mesto Senec podpísalo zmluvu so zhotoviteľom na výstavbu záchytného parkoviska pri termináli integrovanej dopravy. Dvojpodlažný parkovací domu bude mať kapacitu 84 miest pre osobné automobily, výstavba by mala trvať sedem mesiacov. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

Zhotoviteľom bude spoločnosť BeMiCon s cenou 925-tisíc eur s DPH. Projekt získal nenávratný príspevok 942-tisíc eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorého sprostredkovateľským orgánom je BSK.

Nové záchytné parkovisko

Nové záchytné parkovisko budú môcť využívať cestujúci, ktorí ďalej pokračujú autobusom alebo vlakom. „Terminál integrovanej dopravy v Senci je v prevádzke od roku 2013 a v rámci jeho výstavby bolo na Železničnej ulici vybudovaných aj 45 parkovacích miest, ktoré už dnešným nárokom nepostačujú,“ vysvetlila Forman.

Nové záchytné P+R (Park+Ride) parkovisko vybudujú v areáli Slnečných jazier s prístupom od Železničnej ulice. V prvej etape vybudujú dvojpodlažný parkovací dom s kapacitou 84 parkovacích miest. V budúcnosti môže byť jeho kapacita zvýšená prístavbou na viac ako 200 miest.

Dve oddelené časti

Parkovací dom bude pozostávať z dvoch oddelených častí, ktoré nebudú navzájom prepojené. Spodná časť s kapacitou 39 parkovacích miest bude prístupná iba z areálu Slnečných jazier a mala by slúžiť počas leta pre návštevníkov rekreačného areálu.

Horná, nezastrešená časť s kapacitou 45 parkovacích miest bude určená pre tých, ktorí budú ďalej cestovať verejnou dopravou. Táto časť bude mať samostatný vjazd rampou zo Železničnej ulice a bude pešími lávkami priamo prepojená s autobusovými zastávkami. V prvej etape mesto neuvažuje so spoplatnením záchytného parkoviska.

Viac podlaží a zeleň

Z môjho pohľadu je umiestnenie ideálne na výstavbu parkovacieho domu, pretože sa tu v súčasnosti parkovisko už nachádza. Je lepšie mať na jednom mieste viac podlaží a zachovať zeleň, ako zabrať väčší priestor. Spravíme všetko pre to, aby bol parkovací dom do konca roka 2023 hotový a mohli ho využívať Senčania, ale aj cestujúci vlakom z blízkej železničnej stanice a tiež návštevníci Slnečných jazier,” povedal primátor mesta Senec Pavol Kvál.

V Bratislavskom kraji v nedávnom období vzniklo takýchto projektov sedem. Na železničnej trati číslo 120 do Trnavy sú vybudované tri: vo Svätom Jure, v Pezinku a Šenkviciach. Okrem parkoviska pre autá a bicykle sa tam nachádza aj zastávka prímestskej autobusovej dopravy.

Ďalšie prestupné terminály sú vybudované pri železničnej stanici v Malackách a vo Veľkých Levároch (trať č. 110 v smere do Kútov) a v Ivanke pri Dunaji, ako aj v Bernolákove (trať č. 130 v smere do Nových Zámkov).

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk