Cesty v Bratislavskom kraji opravujú metódou recyklácie za studena a metódou recyklácie za horúca na mieste.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pracuje na komplexných rekonštrukciách ciest na desiatich úsekoch. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, práce v tomto klimatickom období umožňujú moderné technológie.
„Správa ciest BSK tak nielen revitalizuje cesty, ale zároveň recykláciou šetrí materiály, prírodu aj náklady,“ poznamenala. Metódu recyklácie za studena využívajú na úsekoch Pernek – Kuchyňa, Kuchyňa – Rohožník, Slovenský Grob – Viničné, Štefanová – Budmerice, Tomášov, Malý Madarás – hranica BSK/TTSK a Dunajská Lužná – Miloslavov.
Nízkoodpadová technológia
Recyklácia za studena na mieste je nízkoodpadová technológia, ktorá znižuje množstvo vstupných surovín. Založená je na druhotnom využití materiálov zabudovaných v konštrukcii vozovky.
„Používa sa tam, kde je únosnosť vozovky vyčerpaná a poškodenie je v takom rozsahu, že je potrebné revitalizovať okrem krytu aj podkladné vrstvy,“ vysvetlila Forman.
V maximálnej miere sa využívajú jestvujúce materiály. „Pri tejto technológii je nevyhnutná technologická prestávka, počas ktorej môžu mať vodiči sedem dní pocit, že sa na ceste nič nedeje,“ dodala.
Recyklácia za horúca
Na ceste medzi Budmericami a hranicou s Trnavským krajom pracuje BSK metódou recyklácie za horúca. „Technológia recyklácia za horúca na mieste umožňuje rýchle a lacné ekologické opravy úsekov v extraviláne, súbežnú realizáciu dvoch vrstiev vozovky a opätovné využitie materiálov z vozovky do nespevnených krajníc,“ priblížila Forman .
Takto zrekonštruované cesty majú dlhšiu trvácnosť, vyššiu rovinnosť povrchu a komfort prejazdu vozovkou.
Okrem uvedených rekonštrukcií správca ciest II. a III. triedy v BSK pracuje na revitalizácii vozoviek II/502 – Sv. Jur a II/502 – Pezinok. Opravujú tiež mostné objekty, konkrétne ide o úsek II/503 – sanácia poškodeného priepustu – Pezinská Baba.