V kraji spúšťajú očkovanie najmladších, vakcínu tak môžu dostať deti vo veku od 5 do 11 rokov

A healthcare worker prepares a dose of the Sinopharm COVID-19 vaccine during a vaccination campaign for third dose booster shots
Foto: AP Photo/Matias Delacroix

Prvé očkovanie začína 6. januára vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spúšťa vo štvrtok 6. januára očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Aplikuje sa typ vakcíny špeciálne schválený a určený pre túto vekovú kategóriu. Oproti štandardnej dávke pre dospelého človeka predstavuje len tretinovú dávku,“ uviedla hovorkyňa. Očkovať budú vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

Očkovanie len pre deti

Prvé očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov začína 6. januára. „V tento deň bude samosprávny kraj očkovať výlučne deti v spomínanej vekovej kategórii a iba vopred zaregistrovaných. Prvá časť záujemcov už dostala pozvánky z Národného centra zdravotníckych organizácií (NCZI),“ upozornila Forman.

Očkovať začíname bezodkladne po tom, ako sa nám úspešne podarilo dotiahnuť všetky administratívne a zmluvné náležitosti so štátom. Tento týždeň predpokladáme, že spolu so spoločnosťou BIONT zaočkujeme všetkých, ktorí sa dosiaľ cez NCZI prihlásili do Čakárne v Bratislave. Pokračovať v očkovaní detí budeme 17. januára a potom podľa záujmu,“ upresnil riaditeľ odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay.

Na základe odporučenia lekára

Doposiaľ bolo očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov určené len na základe odporučenia lekára pri riziku ťažkého priebehu ochorenia. Na základe schválenia Európskou liekovou agentúrou (EMA) je vakcína Comirnaty od výrobcu Pfizer/BioNTech v súčasnosti už dostupná aj pre túto vekovú kategóriu bez obmedzenia.

Zaregistrovať deti je teda možné aj bez odporúčania lekára. Registrácia na očkovanie je dostupná na stránke NCZI,“ uviedla Forman s tým, že následne bude pridelené najbližšie možné miesto a termín očkovania, ktoré budú komunikované štandardne, formou SMS a e-mailu.

BSK upozorňuje, že pri očkovaní osôb mladších ako 18 rokov musí byť prítomný zákonný zástupca. Jeho osobnú prítomnosť nahradí iba notárom overené splnomocnenie,“ uzavrela.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk