V Landererovom parku pribudne nový pavilón, nájdete v ňom aj kaviareň

BRATISLAVA: Landererov park pred otvorením
ilustračné foto: SITA

Obnova severnej časti parku, ktorý sa nachádza na Šafárikovom námestí a v súčasnosti je známy pod názvom Landererov park, pokročila. Táto obnova sa radí k jedným z najvýraznejších úprav, ktoré prebehli v rámci verejných priestranstiev v Bratislave za posledné obdobie. Parku chýba už len dobudovanie pavilónu, momentálne prebiehajú na jeho výstavbu povoľovacie úkony.

Nový pavilón je situovaný v centrálnej časti parku, a to konkrétne v blízkosti fontány Marína, ktorá ho bude obklopovať z východnej strany. V pavilóne sa má nachádzať aj kaviareň.

Ako sa píše na webe yimba.sk, stavebníkom pavilónu je mestská časť Staré Mesto, pričom stavebník o územné rozhodnutie a stavebné povolenie požiadal už v lete minulého roka. Povoľovací orgán, ktorým je iná bratislavská mestská časť – Petržalka, však začal s konaním až teraz.

„Keďže však nejde o veľkú stavbu a táto je plne v súlade s pôvodne prezentovanou víziou parku, nepredpokladá sa zbytočné preťahovanie procesu. Samotný pavilón tak v Landererovom parku vznikne snáď už v priebehu niekoľkých mesiacov,“ uvádza Adrian Gubčo na webe yimba.sk.

Po dobudovaní pavilónu má park získať finálnu podobu, architektonicky ho zastrešila kancelária f&b + cc. „Projekt z pera f&b + cc bol značne konzervatívnejší, no v kontexte iných rekonštrukcií parkov a námestí v Bratislave bol na uspokojivej úrovni. Samotná realizácia prebehla v roku 2018, na projekte participoval developer HB Reavis prostredníctvom svojho občianskeho združenia Dobré m(i)esto. Celkové náklady dosiahli 400-tisíc eur,“ dopĺňa web yimba.sk.

Zdalo by sa, že po výstavbe pavilónu bude park stopercente funkčný, existuje tu však jeden malý problém, ktorým je plocha medzi Landererovym parkom a parčíkom na Šafárikovom námestí. Tá sa totižto v súčasnosti využíva ako parkovisko mestskej organizácie Marianum. Ako uvádza web yimba.sk, organizácia sa nevie vzdať svojho privilégia, preto je výsledkom narušený priestor.

„Šafárikovo námestie má významnú polohu pri vstupe do centra mesta od Petržalky, nástupe do tzv. Dunajskej štvrte aj v kontexte blízkosti časti fakúlt Univerzity Komenského. Verejný priestor má potenciál slúžiť širokej komunite obyvateľov aj návštevníkov okolia,“ píše Adrian Gubčo z yimba.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk