V Letnej akadémii umení školia mentálne znevýhodnených

Lepší svet, obrazy
ilustračné: SITA

Ľudia s mentálnym znevýhodnením tvoria svoje diela na základe hry s emóciami, prostredníctvom jednoduchých línií a tvarov. Kreslia prstami, maľujú vodovými i akrylovými farbami, kreslia autoportréty a modelujú masky.

Spájanie talentu slovenských umelcov s talentom a kreativitou ľudí s mentálnym znevýhodnením je cieľom 5. ročníka Letnej akadémie umení. Do konca augusta budú umelci školiť klientov v centre Lepší svet v Petržalke.

Ako informovala Ivana Pástorová z Lepšieho sveta, ľudia so znevýhodnením sa môžu vzdelávať na fakultách keramiky, maľby, sochy i módneho návrhárstva.

„Cieľom projektu je tvorivými aktivitami rozvíjať umelecké talenty klientov a zapojením dobrovoľníkov a širokej verejnosti prispieť k ich sociálnemu rozvoju. Letná akadémia umení je osvedčenou aktivitou, ktorá zapája ľudí s mentálnym znevýhodnením do kultúrneho života. Rozvíja ich kreativitu, jemnú motoriku a prirodzený talent, umožňuje sebareflexiu a podporuje rozvoj ich osobnosti,“ uviedol riaditeľ neziskovej organizácie Lepší svet Dušan Mikulec.

Diela, ktoré spolu s umelcami vytvoria, vystavia na jeseň v Galérii Lepší svet v Karlovej Vsi a v Zrkadlovom háji v Petržalke.

„Na základe umeleckých výstupov projektu má aj široká verejnosť možnosť porozumieť svetu, ktorý je pre mnohých stále utajenou komnatou. Môžu objaviť celé spektrum pocitov, ktoré prežívajú ľudia s mentálnym znevýhodnením a vyjadrujú ich cez svoje umelecké diela,“ doplnil Mikulec.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk