Bratislavské mestské časti sa rozhodli bojovať s hazardom. Starostovia by chceli docieliť zákaz hazardných hier na celom území Bratislavy. Za prijatie takéhoto všeobecne záväzného nariadenia už pre mestské zastupiteľstvo spisujú aj petíciu.
Podstatou spisovanej petície je žiadosť Bratislavčanov adresovaná mestskému zastupiteľstvu na prijatie všeobecne záväzného nariadenia, ktorým sa zakážu hazardné hry na území hlavného mesta. Aby bola petícia úspešná, musí ju podpísať minimálne 30 percent obyvateľov hlavného mesta starších ako 18 rokov.
V iniciatíve bratislavských starostov podporuje aj primátor mesta Ivo Nesrovnal. Obmedzenie hazardných hier je podľa neho veľmi dôležité. V súčasnosti ale mesto ťahá v boji s hazardom za kratší koniec.
„Licenčný povoľovací princíp je v zákone totiž formulovaný ako nárokovateľný, t.j. ak prevádzkovateľ splní všetky zákonné podmienky, hlavné mesto mu individuálnu licenciu musí vydať,“ skonštatovala bratislavská hovorkyňa Ivana Skokanová.
Nápad so zákazom hazardných hier v Bratislave sa však nepozdáva prevádzkovateľom herní. „Prevádzkovateľov herní mrzí, že sa samosprávy neobrátili na naše asociácie s konkrétnymi problémami, ktoré by sme promptne riešili tak, ako ich riešime v iných mestách a obciach. V tejto politickej hre sme sa tak štýlom o-nás-bez-nás ocitli ako novodobý triedny nepriateľ,“ hovorí za Asociáciu zábavy a hier a Asociáciu prevádzkovateľov videohier ich hovorca Juraj Danielis.
Asociácie podozrievajú iniciátorov petície z toho, že sledujú skôr politické ciele, ako záujmy občanov mesta, pretože nikto z nich zatiaľ nepomenoval konkrétne problémy konkrétnych prevádzok.
Starostovia však tvrdia, že dôvodov na zákaz hazardu je hneď niekoľko. Poukazujú napríklad na zvýšený počet krádeží, ktoré páchajú ľudia závislí od hazardných hier a automatov. Podľa iniciátorov petície je medzi závislými od automatov aj väčší výskyt drog a alkoholizmu, pri herniach býva často hluk a neporiadok a v neposlednom rade spomínajú aj materiálne a morálne škody, ktoré ničia rodiny.
No asociácie prevádzkovateľov herní tvrdia, že nemajú žiadne informácie, podľa ktorých by v herných prevádzkach dochádzalo k početnejším incidentom.
Prevádzkovatelia herní zároveň upozorňujú, že plošným zákazom herného priemyslu by Bratislava mohla prísť o vyše 4,5 milióna eur, ktoré získava ročne na odvodoch a správnych poplatkoch z hracích automatov a herní.