V meste pribúdajú nové parkovacie zóny PAAS, ďalšie sú v príprave

Parkovacia zona parkovanie paas.jpg

Nové parkovacie zóny pribudli aj v rámci Petržalského parkovacieho systému.

Počas leta pribudli v Bratislave nové parkovacie zóny v rámci systému PAAS, ďalšie sú v príprave. Od 31. júla funguje v centre mesta parkovacia zóna SM0 Centrum – Panenská, v lokalite ohraničenej nábrežím a ulicami Palisády, Dostojevského radom a Ulicou 29. augusta.

Tá nadviazala na susednú zónu SM1 Hlavná stanica – Blumentál, kde PAAS funguje už od mája 2022. Pre návštevníkov je nová zóna spoplatnená v čase medzi 8.00 a 24.00 hod., v pracovné dni sadzbou 2 eurá na hodinu a cez víkend a sviatky sadzbou 1 euro za hodinu.

Len s parkovacou kartou

Približne tretinu parkovacích miest v zóne tvoria vyhradené parkovacie miesta, ktoré mali fyzické či právnické osoby zazmluvnené prostredníctvom spoločnosti BPS PARK,“ konštatuje hlavné mesto.

Ako dodáva, spustením zóny SM0 od konca júla je možné v zóne parkovať len s platnou parkovacou kartou PAAS, ak však rezidentská karta BPS PARK bola zakúpená na dlhšie obdobie ako do augusta 2023, mestská časť Staré Mesto bude kompenzovať rezidentov za nevyčerpané obdobie.

Hlavné mesto od začiatku augusta spustilo tiež registrácie a nákup parkovacích kariet pre pripravované PAAS zóny Klingerova kolónia v Ružinove a Biely kríž v Novom Meste. Regulované parkovanie PAAS spustia v týchto dvoch zónach 22. augusta. „Po tomto dátume bude možné v časoch regulácie v zónach parkovať už len s platnou parkovacou kartou PAAS alebo po úhrade hodinového parkovného,“ uvádza magistrát.

Zóna Klingerova kolónia

Zóna Klingerova kolónia bude spoplatnená v čase od 8.00 do 24.00 cez pracovné dni sadzbou 1,50 eura za hodinu, pričom cez víkendy a sviatky bude parkovanie bezplatné. Zóna Biely kríž bude spoplatnená v čase medzi 12.00 a 24.00, cez pracovné dni sadzbou 50 centov za hodinu, cez víkendy a sviatky bezplatne.

Časť pred Okresným súdom Bratislava III a tri parkovacie miesta pred vstupom do Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázium na Skalickej ceste budú regulované v pracovné dni od 16.00 do 24.00, keď bude parkovanie spoplatnené sumou 50 centov za hodinu.

Petržalský parkovací systém

Do Petržalského parkovacieho systému pribudla začiatkom augusta zóna Háje 1. Nová regulácia parkovania sa týka obyvateľov Osuského, Hrobákovej, Námestia hraničiarov a Gessayovej ulice.

Samospráva pripomína, že do 15. augusta budú nesprávne parkujúcich vodičov v zóne iba upozorňovať, od tohto dátumu však začnú s aplikáciou sankcií a najzávažnejšie porušenia nahlásia mestskej polícii.

Petržalský parkovací systém spustili v roku 2019 ako prvý krok k riešeniu parkovania, s tým, že do niekoľkých rokov sa plynulo začlení do celomestského parkovacieho systému PAAS. „Jeho implementácia sa však predĺžila a náš parkovací systém takpovediac za jazdy postupne vylepšujeme, aby sa zlepšila aj situácia na našich cestách, najmä v prospech petržalských rezidentov,“ vysvetľuje samospráva.

Rozširovanie zón

Koncom minulého roka sa tak do systému pridali prvé parkovacie zóny Dvory 1 – 3 a Dvory 5 – 6 s časťou Starej Petržalky. V júni 2023 pribudla zóna parkovania aj na Lúkach 6, v prvej fáze na Tematínskej a Starhradskej.

Rozširovanie zón v rámci Petržalského parkovacieho systému bude pokračovať. „V poradovníku sú aktuálne Lúky 1 – 5 a 7 – 8, ktoré sa budeme snažiť dokončiť ešte v tomto roku,“ dodáva samospráva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk