Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zber elektroodpad bratislava titulka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com

V meste pribudne 16 nových zberných nádob na elektroodpad. Kde ich nájdete?

Nové nádoby pribudnú v mestských častiach Devín, Devínska Nová Ves, Lamač a Ružinov.

V Bratislave pribudne 16 zberných nádob na elektroodpad. V tlačovej správe o tom informoval Jozef Neupauer zo spoločnosti Asekol SK. „Nádoby na zber drobného elektroodpadu budú môcť využívať aj obyvatelia mestských častí Devín, Devínska Nová Ves, Lamač a Ružinov,“ uviedol.

V prvej etape bude umiestnených 13 kontajnerov, zvyšné tri umiestnia v júli, v Devínskej Novej Vsi a Lamači. Spolu 16 červeno-bielych kontajnerov bude prístupných pre 100-tisíc obyvateľov hlavného mesta.

Podľa konateľa spoločnosti Ronalda Blaha má takýto počet zberných nádob potenciál vyzbierať minimálne 16-tisíc kilogramov drobného elektroodpadu z domácností, ktorý často končí v komunálnom odpade.

Tisíce kíl elektroodpadu

Prvé zberné nádoby sa v hlavnom meste objavili v druhej polovici minulého roka. „Za krátky čas sa prostredníctvom 23 zberných nádob umiestnených v mestských častiach Rača a Petržalka vyzbieralo takmer 21-tisíc kilogramov drobného elektroodpadu a použitých batérií,“ skonštatoval Neupauer.

Vďaka správnej recyklácii vyzbieraného množstva sa ušetrilo približne 16-tisíc kilogramov ekvivalentu oxidu uhličitého či takmer dva milióny litrov vody, ktoré by boli potrebné na získanie materiálov z primárnych surovín.

Napriek rastúcim číslam na Slovensku ešte stále veľká časť starých elektrických a elektronických zariadení končí v zmesovom komunálnom odpade, kde predstavujú zvýšené riziko pre životné prostredie,“ doplnil.

Zvýšený komfort

Znížiť množstvo elektroodpadu v zmesovom komunálnom odpade a uľahčiť jeho zber majú práve červeno-biele kontajnery.

V roku 2020 sme vyzbierali 146-tisíc kilogramov elektroodpadu a použitých batérií,“ uviedol Ronald Blaho.

Zvýšený komfort pri využívaní červeno-bielych nádob zabezpečujú aj senzory snímajúce naplnenie. „Vďaka nim môžu cez mobilnú aplikáciu obyvatelia mestských častí sledovať všetky zberné nádoby vo svojom okolí a stav ich naplnenia v reálnom čase,“ uzavrel Neupauer.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X