V meste pribudne 16 nových zberných nádob na elektroodpad. Kde ich nájdete?

Zber elektroodpad bratislava titulka.jpg

Nové nádoby pribudnú v mestských častiach Devín, Devínska Nová Ves, Lamač a Ružinov.

V Bratislave pribudne 16 zberných nádob na elektroodpad. V tlačovej správe o tom informoval Jozef Neupauer zo spoločnosti Asekol SK. „Nádoby na zber drobného elektroodpadu budú môcť využívať aj obyvatelia mestských častí Devín, Devínska Nová Ves, Lamač a Ružinov,“ uviedol.

V prvej etape bude umiestnených 13 kontajnerov, zvyšné tri umiestnia v júli, v Devínskej Novej Vsi a Lamači. Spolu 16 červeno-bielych kontajnerov bude prístupných pre 100-tisíc obyvateľov hlavného mesta.

Podľa konateľa spoločnosti Ronalda Blaha má takýto počet zberných nádob potenciál vyzbierať minimálne 16-tisíc kilogramov drobného elektroodpadu z domácností, ktorý často končí v komunálnom odpade.

Tisíce kíl elektroodpadu

Prvé zberné nádoby sa v hlavnom meste objavili v druhej polovici minulého roka. „Za krátky čas sa prostredníctvom 23 zberných nádob umiestnených v mestských častiach Rača a Petržalka vyzbieralo takmer 21-tisíc kilogramov drobného elektroodpadu a použitých batérií,“ skonštatoval Neupauer.

Vďaka správnej recyklácii vyzbieraného množstva sa ušetrilo približne 16-tisíc kilogramov ekvivalentu oxidu uhličitého či takmer dva milióny litrov vody, ktoré by boli potrebné na získanie materiálov z primárnych surovín.

Napriek rastúcim číslam na Slovensku ešte stále veľká časť starých elektrických a elektronických zariadení končí v zmesovom komunálnom odpade, kde predstavujú zvýšené riziko pre životné prostredie,“ doplnil.

Zvýšený komfort

Znížiť množstvo elektroodpadu v zmesovom komunálnom odpade a uľahčiť jeho zber majú práve červeno-biele kontajnery.

V roku 2020 sme vyzbierali 146-tisíc kilogramov elektroodpadu a použitých batérií,“ uviedol Ronald Blaho.

Zvýšený komfort pri využívaní červeno-bielych nádob zabezpečujú aj senzory snímajúce naplnenie. „Vďaka nim môžu cez mobilnú aplikáciu obyvatelia mestských častí sledovať všetky zberné nádoby vo svojom okolí a stav ich naplnenia v reálnom čase,“ uzavrel Neupauer.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk