V meste sa konal pochod za demokraciu a slobodu. Medzi ľuďmi sa objavila sa aj táto svetoznáma osobnosť

Kolaz greta thunberg pochod za slobodu bratislava.jpg
Foto: www.instagram.com , www.instagram.com - koláž BratislavaDen.sk

Viac než 1 000 ľudí sa v Bratislave zúčastnilo pokojného pochodu za slobodu a demokraciu. Prekvapujúcim momentom bola účasť známej aktivistky, ktorá sa pripojila k demonštrantom bez akéhokoľvek záujmu o mediálnu pozornosť.

V uliciach Bratislavy sa v utorok 18. júna konal pokojný pochod. Organizovala ho občianska iniciatíva kultúrnej obce z celého Slovenska Otvorená kultúra v spolupráci s mimovládnymi organizáciami z oblasti ochrany spravodlivosti, občianskej spoločnosti, prírody a životného prostredia.

Pochodu za slobodné a demokratické Slovensko sa zúčastnilo viac než 1 000 ľudí. Organizátori sledujú situáciu a pretváranie verejnoprávnych médií a ovplyvňovanie súkromných tak, aby slúžili vládnej moci a nerešpektovali zásady novinárskej etiky. Najnovšie návrhy zákonov a opatrení, známe ako „lex atentát”, majú obmedziť slobodu zhromažďovania sa a sťažiť prístup verejnosti k informáciám. Čo organizátori pochodu odmietajú.

Za posledných osem mesiacov sme boli svedkami rušenia špeciálnej prokuratúry, útokov na nezávislosť súdnictva a veľkých personálnych výmen v bezpečnostných zložkách, zmien našej zahraničnopolitickej orientácie a príklonu k ruskému agresorovi i znevažovania vojnou zmietanej Ukrajiny. Strácame dôveru našich prirodzených zahraničných spojencov,“ hovoria organizátori z občianskej iniciatívy Otvorená kultúra.

Z tohto dôvodu sa stretli predstavitelia a predstaviteľky občianskych iniciatív naprieč sektormi, aby pokojným spôsobom hájili hodnoty demokracie a slobody v našej krajine. Medzi organizátormi boli rôzni občianski aktivisti zo Slovenska, ale aj Platforma pre demokraciu, Klimatická koalícia, OZ Mier Ukrajine, Lesoochranárske zoskupenie VLK, či Post Bellum, ale aj mnoho ďalších.

Na pochode sa objavila aj svetovo známa tvár, aktivistka Greta Thunberg, ktorá tiež bola v minulosti nominovaná na Nobelovu cenu mieru. „Na naše obrovské prekvapenie a radosť sa v zástupe ľudí objavila švédska aktivistka za ochranu klímy Greta Thunberg. Nepotrebovala pozornosť médií, nepotrebovala vystúpiť na pódiu. Na pochode sa zúčastnila ako bežná občianka, ktorá rovnako ako my vyznáva hodnoty slobody a demokracie,“ píšu organizátori z občianskej iniciatívy Otvorená kultúra pod spoločnú fotografiu.

Otvorena kultura greta thunberg.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk