V meste sa očakáva masívny pochod proti kontroverznému zákonu o mimovládkach

Protest proti vlade pochod zakon.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Vo štvrtok večer sa v Bratislave očakáva masívny pochod proti kontroverznému zákonu o mimovládkach, ktorý mnohí označujú za najväčší útok na občiansku spoločnosť od čias Mečiara. Protestujúci sa presunú z Námestia slobody až k parlamentu, kde bude prebiehať schôdza Národnej rady. Prečo je tento zákon považovaný za tak nebezpečný a aké sú jeho možné následky?

Vo štvrtok večer sa v Bratislave uskutoční masový protest proti navrhovanému zákonu o mimovládkach, ktorý podľa organizátorov predstavuje vážne ohrozenie občianskej spoločnosti a demokratických hodnôt na Slovensku. Zhromaždenie s názvom „Nie ruskému zákonu“ sa začne o 18.00 hod. na Námestí slobody, odkiaľ sa účastníci presunú k budove Národnej rady, kde bude práve prebiehať parlamentná schôdza.

Tento protest je súčasťou širšieho hnutia s názvom „Slovensko je Európa“, ktoré vzniklo koncom minulého roka a odvtedy pravidelne organizuje verejné demonštrácie. Počas štvrtkového pochodu v Bratislave majú prebehnúť podobné akcie aj v ďalších slovenských mestách. Kompletný zoznam miest a termínov protestov je dostupný na stránke Protestuj.

Podľa iniciatívy Mier Ukrajine ide o zákon, ktorý má zásadne obmedziť práva občanov na združovanie a vyjadrovanie svojich názorov.

Tento protiústavný zákon sa netýka len mimovládnych organizácií – je to útok na každého aktívneho človeka na Slovensku. Znamená štátne zoznamy občanov, obmedzenie práva na združovanie, zastrašovanie a kontrolu ľudí, ktorí sa odvážia postaviť proti vláde,“ uviedla iniciatíva vo svojom stanovisku.

Organizátori varujú, že pripravovaný zákon kopíruje represívnu legislatívu z Ruska, ktorá umožňuje likvidáciu občianskeho sektora a kriminalizáciu kohokoľvek, kto nie je lojálny k vládnej moci. „Slovensko si už tajné zoznamy nepohodlných občanov zažilo – dnes ich vláda plánuje robiť verejne,“ dodávajú kritici nového zákona.

Protestujúci upozorňujú, že schválenie tohto zákona by mohlo zásadne zmeniť charakter Slovenska ako demokratického a slobodného štátu. Ich hlas sa preto rozhodli zvýšiť priamo pred parlamentom, kde sa o návrhu rokuje. Ako sa bude situácia ďalej vyvíjať a či dôjde k zásadným zmenám v legislatíve, bude závisieť aj od verejného tlaku, ktorý má byť tento týždeň mimoriadne intenzívny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk