V meste už prebieha odvoz vianočných stromčekov, OLO prináša aj pár rád ako nakladať s odpadom

Vianocne stromceky odpad.jpg
Foto: www.olo.sk

Vianočné stromčeky musia byť odzdobené a smetiari ich budú odvážať od zberných nádob.

Odvoz vianočných stromčekov zabezpečuje OLO a to až do do 31. marca 2020. OLO pripomína, že obyvatelia musia najskôr stromček odzdobiť a takýto ho uložiť v prípade rodinných domov ku zberným hniezdam a v prípade bytových domov ku stanovištiam zberných nádob.

Stromčeky môžu obyvatelia nosiť aj osobne do zberných dvorov spoločnosti na Starej Ivánskej ceste 2 a to každý deň okrem nedele a sviatkov od 8.00 do 18.00 hod. OLO zároveň pripomína, že tento rok sa im podarilo dosiahnuť vyššiu úroveň nakladania s komunálnymi odpadmi v zmysle hierarchie odpadového hospodárstva a stromčeky budú materiálovo zhodnotené na základe zmluvného vzťahu s obchodnými spoločnosťami, ktoré majú potrebné platné oprávnenia.

Počas vianočných sviatkov sa každoročne zvyšuje množstvo vyprodukovaného odpadu, stáva sa aj to, že smetiari odpad nevyvezú. Hlavným dôvodom je to, že obyvatelia odpad nesprávne uložia do zberných nádob. Pripomínajú tiež dôležitosť stláčania obalov, hlavne v prípade papierových krabíc a plastových fliaš.

Rady ako správne ukladať odpad:

  • obaly od potravín, plastové, patria do žltého kontajnera, pretože proces recyklácie nemá problém s vyjedenými zvyškami potravy a mastnotou (samozrejme nemali by sme vyhadzovať nespotrebované potraviny, či obaly plné potravín),
  • zvyšky jedla patria do zmesového komunálneho odpadu, mimo tých zložiek ktoré sa zbierajú s bioodpadom (počas Vianoc sa však BIO odpad nezbiera),
  • ak je preplnený zvon, či zberná nádoba na sklo, neukladajte ho vedľa nádoby, ale počkajte, keď bude prázdna,
  • pokazené sviečky na stromček, patria do elektroodpadu, miestom spätného zberu pre tento druh odpadu sú predajne, kde boli kúpené, elektropredajne ako také, či zberný dvor.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk