Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj : SAOLA – ochrana prírody
6. novembra 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

V Mestských lesoch Bratislavy pribudli hadníky

Jedným z jednoduchých spôsobov, ako pomôcť živočíchom, je postaviť im príbytky. Najznámejšími sú rozhodne vtáčie búdky. Vážnejší záujemcovia o ochranu prírody, alebo ľudia, ktorí v posledných rokoch zatepľovali panelové bytové domy, poznajú možno aj búdky pre netopiere.

Ale vedeli ste, že sa dajú postaviť úkryty i pre plazy? Volajú sa hadníky najnovšie ich môžete vidieť v Mestských lesoch v Bratislave.

Hady a jašterice nemajú problém nájsť si denný úkryt alebo miesto, kde prezimujú. Pri stavbe hadníka je ale naším cieľom vytvoriť bezpečné miesto pre ich rozmnožovanie. Ide vlastne o kompost, ktorý je položený na kameňoch rôznej veľkosti a doplnený o tlejúce drevá, kôru a piliny,“ približuje hadník Michal Noga, z mimovládnej organizácie SAOLA.

V komposte sa vytvára teplo, ktoré plazy využívajú na inkubáciu znášok. Dôležité je, aby nevyschol, a tiež aby sa k znáške vajíčok nedostali predátori, hlavne diviaky. Z tohto dôvodu je kompost chránený pletivom.

Hadn├sk ├║kryt a liahnisko pre plazy_foto_m. noga.jpg

Všetky druhy plazov a obojživelníkov žijúce na Slovensku, sú chránené. S mnohými druhmi sa v prírode stretávame bežne, iné poznajú len odborníci. Prvým a jednoduchým krokom k ich ochrane je tolerancia a ohľaduplnosť, to v mnohých prípadoch stačí. Zanietenejší záujemcovia môžu skúsiť postaviť i hadník. Môže sa ním stať aj už existujúci kompost, ale dôležité je nerozoberať ho v čase, keď v ňom môžu byť hadie znášky, tzn. od júna do septembra,“ hovorí M. Noga.

Pri ochrane plazov je veľmi dôležitá výchova a vzdelávanie. Vďaka podpore Nadácie EPH boli na školách realizované prednášky, výtvarné aktivity a deti sa podieľali i na samotnej stavbe a vyzdobení hadníkov. „Veľkou vďakou sme zaviazaný i pracovníkom Mestských lesov v Bratislave, s ktorými sme vybrali najvhodnejšie miesta na ich umiestnenie,“ uzatvára M. Noga.

Hadn├sk na ┼zeleznej studienke_foto_m. noga.jpgHadnik ├║kryt a liahnisko pre plazy pred naplnen├sm_foto_m. noga.jpg

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X